Kirkkoherra Juha Rintamäki Helsingin seurakuntayhtymästä sanoo, että piispa Teemu Laajasalon kuittiepäselvyydet tulivat ilmi sisäisen tarkastuksen valvontaprosessissa viime syksynä.
Helsingin hiippakuntavaltuuston puheenjohtaja Johanna Korhonen teki tuoreen piispan taloudenhoidosta selvityspyynnön.
Korhonen sanoo Huomenta Suomessa, että ongelmana on se, jos piispa Laajasalo ei ole tehnyt asianmukaisia selvityksiä siitä, mitä kaikki epäselvät kirkon rahoilla maksetut kulut ovat ja miksi ne on maksettu.
– Olen kirkon luottamushenkilö kirkon monissa tehtävissä. Helsingin hiippakuntavaltuuston puheenjohtajana ryhdyin tietenkin tekemään piispan kanssa yhteistyötä piispanvaalin jälkeen. Siinä yhteydessä minulle tuli ihan yllätyksenä, että on tämmöinen osakeyhtiö, jota hän on pyörittänyt koko ajan ja joka on vielä aika huonossa kunnossa. Se oli kyllä vähän erikoinen tunne havaita.
Rintamäki sanoo, että seurakuntayhtymässä suhtaudutaan hyvin vakavasti taloudenhoitoon.
– Silloin syksyllä havaittiin, että meidän laskujen käsittelyssä on ongelmia. Ne havaittiin ja laitettiin kuntoon. Uusittiin meidän luottokorttiohjeistus joulukuun alussa ja nyt ollaan katsomassa siitä eteenpäin.
Kädenvääntöä
Korhosen ja Rintamäen keskustelu Huomenta Suomen lähetyksessä äityi ajoittain kiivaaksikin väittelyksi. Korhonen ryhtyi kyselemään Rintamäeltä sisäisen tarkastuksen tuloksista.
