Joensuussa liikkunutta, pienpetoraudoista loukkaantunutta karhuemoa ei ole saatu houkuteltua sitä varten viritettyyn häkkiin, kertoo Itä-Suomen poliisi.
Viikonlopun aikana poliisi aikoo valmistella päätöksen karhuemon lopettamisesta eläinsuojelullisista syistä. Samalla poliisi pyrkii löytämään emon neljälle pennulle sijoituspaikan, ettei pentuja tarvitsisi lopettaa.
Komisario Sami Joutjärvi kertoo, että poliisi on käymässä läpi kierrosta kaikkien Suomen eläintarhojen kanssa, jotta sijoituspaikka löytyisi.
Karhuperheestä ei ole saatu havaintoja. Joutjärvi arvelee, että emo pitää pentujensa kanssa matalaa profiilia.
– Nukuttamiseen ei ole pystytty. Se tarkoittaa, että ei sitä rautaakaan elävänä karhulta saada pois, Joutjärvi sanoo.
Nukuttamiseen valmistautuneet Luonnonvarakeskuksen (Luke) asiantuntijat päättivät osuutensa sovitun mukaisesti perjantaina. Poliisilla tai metsästäjillä ei Joutjärven mukaan ole nukutuskeinoja käytössään. Pyyntihäkki ei ole enää toiminnassa.
Poliisille apujoukkoja jäljitykseen
Karhunpentujenkaan kiinnisaamisesta ei ole varmuutta, Joutjärvi sanoo.
– En ole ikinä ollut karhunpentuja kiinni ottamassa. Onnistuuko niiden kiinniotto sen jälkeen, jos emä joudutaan lopettamaan, en yhtään osaa arvailla.
