Poliisi kertoo tehneensä tiivistä yhteistyötä viranomaisten, eläinlääkärien ja asiantuntijoiden kanssa Joensuussa liikkuvan loukkaantuneen emokarhun tapauksessa. Poliisi on yrittänyt hyödyntää vaihtoehtoisia toimenpiteitä, jotta karhua ei tarvitsisi lopettaa.
Poliisi sai heinäkuun alussa ilmoituksen loukkaantuneesta karhusta Joensuussa.
Viisihenkisen karhuperheen emo oli loukkaantunut saatuaan pienpetoraudan tassuunsa.
Eläinlääkärien arvion mukaan jalassa olevasta pienpetoraudasta aiheutuu karhulle sellaista kipua ja kärsimystä, joka täyttää eläinsuojelulain mukaiset kriteerit lopettamiselle.
Poliisin mukaan se ei aio kyseenalaistaa eläinlääkärin arviota.
Poliisi teki päätöksen karhun lopettamisesta elokuun alussa. Päätöksen myötä poliisi on saanut runsaasti palautetta ja neuvoja tilanteen ratkaisemiseksi.
Lue lisää: Jenni Haukio vetoaa lopettamisuhassa olevan karhuemon puolesta: "Voisiko armo käydä oikeudesta?"
Liian vaarallista nukuttaa
Poliisi kertoo keskustelleensa mahdollisista vaihtoehdoista muun muassa Luonnonvarakeskuksen, Riistakeskuksen, valvontaeläinlääkäreiden sekä maa- ja metsätalousministeriön kanssa.
