Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Joensuulaisen vartijan epäillään varastaneen useista liikkeistä, marjamyyjiltä sekä mökeiltä – poisti osan valvontakameroiden tallenteista, jotka näyttivät teot

Joensuun poliisi epäilee vartijaa useista törkeistä varkauksista useissa paikallisissa liiketiloissa. Kuvituskuva.
Joensuun poliisi epäilee vartijaa useista törkeistä varkauksista useissa paikallisissa liiketiloissa. Kuvituskuva.All Over Press
Julkaistu 23.05.2019 10:01
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Joensuulainen vuonna 1994 syntynyt mies oli osaomistajana vartiointiliikkeessä, jonka asiakkaina oli isoja paikallisia kauppaliikkeitä. Miehen epäillään käyttäneen rooliaan vartijana hyväksi rikosten toteuttamisessa.

Joensuun poliisiasema on saanut valmiiksi 16 esitutkinnan kokonaisuuden, jossa joensuulainen mies on syytettynä lukuisista varkauksista sekä törkeistä varkauksista. Syytelistalla on myös muun muassa liikennerikkomuksia ja ampuma-aserikos.

Rikokset sijoittuvat vuosien 2017 ja 2019 välille. Mies työskenteli vartijana pienehkössä vartiointiyrityksessä, jonka asiakkaana oli useita isoja joensuulaisia liikeyrityksiä.

Miehen epäillään liikkuneen vartioimissaan liiketiloissa aukioloaikojen ulkopuolella, ja varastaneen esimerkiksi elektroniikkaa ja erilaista käyttötavaraa. Lisäksi hänen epäillään tyhjentäneen pelikoneita ja rahanvaihtoautomaatteja.

Esitutkinnan aikana poliisin tietoon tuli, että kauppaliikkeiden yhteydessä olleiden marjamyyjien myyntirahoja oli kadonnut huomattava määrä.

Miehen vartiointiyritys vastasi myös näiden marjamyyjien rahojen käsittelystä, ja häntä epäillään nyt myös niiden varastamisesta.

Poisti valvontakameranauhoja, mutta vain välillä

Vartija yritti peitellä jälkiään poistamalla valvontakameratallenteita, joihin hänen aukiololaikojen ulkopuoliset käyntinsä liiketiloissa olivat tallentuneet.

Jostain syystä mies ei poistanut tallenteita jokaisella käyntikerralla, joten osasta on selkeät nauhat poliisilla tallessa.

Valvontakamerojen nauhoihin kajottiin vain yhdessä miehen vartiointiyrityksen vartioimassa liiketilassa.

Murtoja lähialueen mökkeihin

Kun poliisi teki kotietsinnän miehen asuntoon, sieltä löytyi liiketiloista varastettujen tavaroiden lisäksi myös lähialueen vapaa-ajan asunnoista varastettua tavaraa. 

Silloin poliisi osasi yhdistää miehen viime syksyn ja alkuvuoden tapahtumiin, kun Joensuun ja Kontionlahden alueella tapahtui useita murtoja lyhyen ajan sisällä. Mökeiltä varastettiin muun muassa mönkijöitä ja työkaluja.

Miehen epäillään toimineen muissa rikoksissaan yksin, mutta mökkimurroissa hänellä epäillään olleen useita rikoskumppaneita.

Lue myös: Neuvokas vaari karkotti asuntoonsa tuppautuneen miehen veitsellä ja välttyi varkaudelta Vantaalla – ”Nyt on lähdön aika”

Miehen epäillään aiheuttaneen asianomistajille tekojen seurauksena yhteenlaskettuna useiden kymmenien tuhansien eurojen taloudellisia vahinkoja.

Mies on kiistänyt syyllistyneensä lähes kaikkiin tutkittavana olleisiin tekoihin, eikä miehen motiivista ole tietoa. 

Lisää aiheesta:

Kotisiivoojan epäillään varastaneen arvoesineitä kymmenistä asunnoista TurussaUlkomaalainen rikollisryhmä tehtaili työmaamurtoja urakalla, mutta urakkapalkka jäi haaveeksi – poliisi iski satojen tuhansien saaliiseenRikollisryhmä repi "Euran Daltonien" tyylillä maksuautomaatteja irti – poliisi selvitti ryöstösuman, karu tyylinäyte tallentui videolleVartiointiliikkeen omistaja varasti vartioimistaan kaupoista liki 30 000 euron edestä – murtautui myös loma-asuntoihin ja lavasti murron omaan kotiinsaParkkimittareista varastettiin 1,7 miljoonaa euroa 20 vuoden aikana – poliisi pääsi turkulaiskoplan jäljille, kun autokauppiaalta löytyi hirveä määrä kolikoitaRyöstöyritys mopoautolla paljasti nuorten valtavan rikosvyyhdin – huumeita, väkivaltaa, anastuksia koulukavereilta kesken oppitunnin
RikosepäilytRikosPoliisiJoensuu

Tuoreimmat aiheesta

Rikosepäilyt
  • 06:13
    Anneli Auer

    Miksi media julkaisee Anneli Auerin lasten intiimitietoja? – MTV:n rikostoimittajat vastaavat

  • pe13:50
    Ryöstöt

    Varkaat jäivät verekseltään kiinni Ranskassa: Miljoonasaalis saatiin takaisin

  • pe12:13
    Puolueet

    Jaana Kavonius vapautettiin – "Jatkan totuuden kertomista"

  • to15:16
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Aikuistuneen lapsen mukaan sijaisvanhemmat manipuloivat ja pelottelivat kertomaan valheita äidistä – MTV seurasi

  • ke16:25
    Liikennerikokset

    Joensuun BMW-yliajajan karu tausta: Pakeni poliisia 15-vuotiaana varastetulla autolla