Helsingin, Länsi-Uudenmaan ja Itä-uudenmaan poliisilaitokset ovat selvittäneet laajan työmaamurtosarjan, josta epäillään ulkomaalaista rikollisryhmää. Poliisi epäilee, että ryhmittymä teki murtoja Uudellamaalla syyskuusta 2022 tämän vuoden tammikuuhun saakka.
Rikosnimikkeinä tapauksissa on varkauksia, törkeitä varkauksia ja varkauden yrityksiä. Epäillyt rikokset tehtiin porukoissa, joihin kuului kolmesta viiteen ihmistä.
– Tietojemme mukaan rikollisryhmä koostuu 30–40 henkilöstä. Ryhmä on tehnyt aiemmin vastaavanlaisia rikoksia Ruotsissa, kertoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Mika Alanen.
Rikokset tehtiin pääosin öisin ja niissä iskettiin säilytyskontteihin, joissa varastoitiin työkaluja. Epäillyt käyttivät apunaan kulmahiomakonetta ja joissain tapauksissa kontin seinään tehtiin reikä.
Poliisi on tavoittanut epäillyistä kaksi. Toinen heistä oli mukana kaikilla matkoilla, jotka rikollisryhmä teki Suomeen. Häntä epäillään yli 30 työmaamurrosta.
Toinen epäillyistä osallistui ainoastaan matkaan, joka tapahtui tämän vuoden tammikuussa. Häntä epäillään yli 20 työmaamurrosta.
– Matkat olivat kestoltaan reilun viikon pituisia, ja matkojen tarkoitus oli vain ja ainoastaan rikosten tekeminen, Alanen toteaa.
Yhteistyötä Viron kanssa
Tutkinnan alkuvaiheessa yhteistyötä tehtiin myös Viron viranomaisten kanssa.
