Jessica, 7, ei epäröinyt toimia hätätilanteessa – pelasti äitinsä YouTube-oppien avulla: ”Kuka tietää, mitä olisi voinut tapahtua”

7-vuotias lapsi pelasti äitinsä YouTubesta oppimiensa elvytystaitojensa ansiosta, kertovat muiden muassa The Sun sekä Daily Mail.
Brittitytön sankarimainen toiminta kerää kiitosta ympäri perinteistä ja sosiaalista mediaa. Vasta 7-vuotias Jessica Kinder auttoi sairauskohtauksen saanutta äitiään, Becky Greeniä, YouTube-oppien avulla.
Lapsen nopea toiminta saattoi pelastaa hänen äitinsä hengen.
Lapsi ei epäröinyt toimia hätätilanteessa
Jessica ja Becky olivat kotona katsomassa elokuvaa, kun Becky yhtäkkiä kaatui ja sai sairauskohtauksen. Jessica ei epäröinyt toimia.
Kun päälle kaadettu kylmä vesi ei saanut äitiä tajuihinsa, Jessica soitti tämän puhelimesta hätänumeroon ja alkoi sen jälkeen antaa äidilleen painelu-puhalluselvytystä.
Kun Becky virkosi, hänen ympärillään oli ensihoitajia ja hänen tyttärensä oli hysteerinen. Becky kiidätettiin sairaalaan.
Lapsi kertoi oppineensa elvytystä YouTubesta
Lapsen huikeista elvytystaidoista on uutisoinut myös yhdysvaltalainen Fox News. Jos kuva ei näy, voit avata sen tästä.
Tyttärestään ylpeä äiti kysyi, miten lapsi tiesi, mitä tehdä. Jessica kertoi nähneensä elvytysohjeet YouTubesta. Becky oli ihmeissään, sillä vaikka hän tiesi tyttärensä pitävän videoiden katselusta, ei äiti ollut aavistanut, että lapsi oli katsonut vapaaehtoisesti videoita painelu-puhalluselvytyksestä.
– Jos hän ei olisi tiennyt, mitä tehdä ja jos hän ei olisi toiminut niin ripeästi, kuka tietää, mitä olisi voinut tapahtua, Becky sanoo medioiden mukaan.
Beckyllä todettiin myöhemmin epilepsia. Jessica puolestaan oli kohtausta seuranneet päivät kipeänä, minkä lääkärit uskovat johtuvan traumaperäisestä stressistä.
Kouluun palattuaan Jessican sankarillisuutta on muistettu palkinnolla. Äidin mukaan lapsi haaveilee muiden auttamisesta jatkossakin ja haluaa isona tulla lääkäriksi tai sairaanhoitajaksi.
Lähteet: Daily Mail, The Sun, Fox News
Uusimmat
-
08:53
Raideliikenneonnettomuus Kurikassa: Henkilöauto törmäsi veturiin tasoristeyksessä ja pyörähti katolleen ojaan
-
08:50
YK: Myanmarissa verisin päivä vallankaappausta vastustavien mielenosoituksissa – ainakin 38 kuoli
-
08:49
Teemu Suninen kuuli loistavan uutisen Suomen MM-talvirallin jälkeen
-
08:45
Avioehto on suomalaisille edelleen tabu, vaikka se olisi erittäin tärkeää – "Kaikki avioliitot päättyvät joskus"
-
08:20
Ilkka Herolalla ja Eero Hirvosella haasteita MM-kisan alla – "Kuuluu asiaan"
-
08:15
Vanha koulurakennus syttyi tuleen Siikalatvalla – sammutustöihin lähetettiin parikymmentä yksikköä
-
08:13
NHL:n yön suomalaiset: Mikko Rantanen mätti hirmutehot – nousi suomalaisten pörssikärkeen
-
08:10
Lääkärit ilman rajoja: Avustustyöntekijä tapettu al-Holin leirillä – surmattiin yöllä teltassaan
-
08:01
SpaceX:n prototyyppiraketti räjähti jälleen – "kaunis laskeutuminen" vaihtui minuuteissa liekkimereen
-
08:00
Tulevan kesän SuomiAreenan suunnitelmat julki: Aivan uusi toteutustapa ja koronaturvalliset järjestelyt
-
07:42
Brittihovissa aloitetaan tutkinta Meghanin toimista – herttuattaren käytös on puhuttanut jo pitkään
-
07:39
Brasiliassa kirjattiin jälleen uusi päiväkohtainen ennätys koronakuolemissa
-
07:30
SM-liigaottelussa erikoinen tapaus – tuomari perui ”haamujäähyn”, päävalmentaja raivostui
-
07:29
Plastiikkakirurgi osallistui oikeudenkäynnin etäistuntoon kesken leikkauksen – ällistynyt tuomari joutui puuttumaan tilanteeseen
-
07:27
Vastustaja piinasi Aleksandr Ovetshkinia – tympääntynyt venäläistähti iski yllättäen arkaan paikkaan
-
07:04
Jätätkö sinäkin koirankakat keräämättä? Espoolaisen eläinlääkärin muistutus torppaa tekosyyt: "Itse kyllä rämpisin ihan ojan pohjallekin..."
-
07:00
MM-hopea karisti Ilkka Herolan menestyspaineet, näillä eväillä uuteen mitalijahtiin – "Se on ihan otettavissa"
-
06:58
Saksa suosittelee pian Astra Zenecan rokotteen käyttöä yli 65-vuotiaille – myös Suomi pohtii ikärajan muutosta
-
06:52
Muutos Koronavilkun käyttäjille: Testiin voi nyt päästä pelkän altistumisilmoituksen perusteella
-
06:51
Norjan kuninkaallisten vierailu Valkoisessa talossa sai erikoisen käänteen vuonna 1995 – kuningas Harald suolasi Bill Clintonin tavalla, joka saa korvat punoittamaan yhä
-
Lataa lisää