Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Järvenpään joukkokokoontumisen syy mysteeri – poliisille ei ilmoitusta tappelusta, nuoria otettiin silti kiinni

Lukijan kuvassa näkyy rautatieasemalle kokoontunutta nuorisoa sekä paikalla olleita poliisipartioita.
Lukijan kuvassa näkyy rautatieasemalle kokoontunutta nuorisoa sekä paikalla olleita poliisipartioita.MTV Oy
Julkaistu 14.09.2016 11:48
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Poliisi sai tiistai-iltana tiedon, että Järvenpään aseman läheisyyteen oli kokoontumassa suuri joukko nuoria. Tapaus aiheutti poliisin tietojen mukaan häiriötä ja sen taustalla saattoivat olla nuorten väliset erimielisyydet.

Paikalla olleet nuoret eivät olleet tiettävästi ryhmittyneet mitenkään esimerkiksi tappelun varalta. Aiemmin poliisi oli tiedottanut asian mahdollisesti liittyvän joukkotappeluun, mutta tällä hetkellä kokoontumisen mahdollisista motiiveista ei ole tietoa. Poliisille ei ole tullut tietoa minkäänlaista tappelusta tai pahoinpitelyistä.

– Kokoontumisen tarkoitus tai tavoite jää arvailujen varaan, jos sellaista syytä on. Yksiselitteistä tietoa kokoontumisen syystä ei ole, ja syitä voi olla monia, toteaa komisario Joni Tonteri Itä-Uudenmaan poliisista.

Paikalle kokoontui noin 21 aikaan noin 150 pääasiassa 14–18-vuotiasta nuorta. Rautatieaseman läheisyydessä ja kävelykadulla oli kaadettu mainostauluja ja käyty kovaäänistä sananvaihtoa. Rikosilmoituksia ei tapauksen johdosta tehty, mutta paikalla otettiin kiinni ja vietiin poliisin tiloihin kaksi nuorta. Lisäksi useita nuoria poistettiin paikalta. Paikalla oli yli kymmenen poliisipartiota selvittämässä asiaa, ja tilanne oli ohitse kello 23 mennessä.

Tieto kokoontumisesta oli levinnyt sosiaalisessa mediassa. Tonterin mukaan sosiaalisen median käyttö ja sen käyttö nuorison keskuudessa mahdollistaa helpot kokoontumiset.

– Jos nuorille tulee tietoa, että jotakin mielenkiintoista voi tapahtua, sitä tullaan katsomaan. Haetaan ehkä jännitystäkin, Tonteri pohtii tapahtumaan osallistumisen syitä.

Poliisille oli edellisenä iltana aiheutunut hälytystehtävä vastaavasta kokoontumisesta, jossa paikalle oli kokoontunut noin 30 henkilöä. Tonterin mukaan ainakaan Järvenpään seudulla nuorten kokoontumiset eivät näytä yleistyneen, eikä niitä voi pitää tavanomaisina. 

Lisää aiheesta:

Hietaniemen uimarannan joukkorähinä vaikuttaisi olleen nuorten päähänpisto, sanoo poliisi – tulitteita poliiseja päin heittänyt nuori "katuu kovasti"Tästä Malmin joukkotappelussa oli kyse – teinityttöjen Snapchat-riita houkutteli paikalle yli 100 ihmistä: "Se on tätä päivää"Tämä Helsingin 200 nuoren joukkotappelusta tiedetään nyt: Ensin oli skismaa, sitten alkoi somevärväys – "Malmilla oli tapahtunut jotain"Jopa 150 nuorta kokoontui Järvenpäässä – Poliisi: Motiivina joukkotappeluNurmijärven joukkotappelun syy selvisi: Tapahtuma sai alkunsa epäonnisesta teiniromanssistaPoliisi: Vastaanottokeskuksen läheisyydessä joukkotappelu Forssassa
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen21:46
    Koirat

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • Eilen19:29
    Räjähdykset

    Poliisi: Joroisten räjähdyksen syynä mahdollisesti hitsauskaasu – "Se pakettiauto on ihan irto-osina"

  • Eilen16:13
    Ampumatapaukset

    Poliisilta lisätietoa Lahden ampumatapauksesta

  • Eilen06:13
    Anneli Auer

    Miksi media julkaisee Anneli Auerin lasten intiimitietoja? – MTV:n rikostoimittajat vastaavat

  • 1.11.06:17
    Viiden jälkeen

    Ninan äiti myrkytti isän metanolilla – näin tapaturmaksi luultu kuolema muuttui murhatutkinnaksi