Toyotan tallipäällikkö Jari-Matti Latvala luottaa, että tiimillä on mahdollisuudet hyvään tulokseen kauden ensimmäisessä sorarallissa.
LUE MYÖS: Kalle Rovanperältä karu arvio tilanteestaan – "Harmittavasti näyttäisi siltä, että juuri..."
LUE MYÖS: Kauden avausrallin voittanut Sebastien Loeb povaa itselleen haasteita – "Se ei ole paras lähtöpaikka"
MM-kauden neljäs osakilpailu, Portugalin MM-ralli, polkaistaan käyntiin torstai-iltana. Toyota on ollut iskussa kauden aiemmissa kisoissa etenkin MM-sarjaa johtavan Kalle Rovanperän ansiosta.
Portugalin sorakisassa Rovanperällä on ensimmäinen lähtöpaikka ensimmäisenä kunnon kilpailupäivänä perjantaina, kun taas tallitoverit Sebastien Ogier ja Elfyn Evans starttaavat taaempaa.
Toyotalla on kovat valtit käsissään ennen rallin alkua.
– Meillä on hyvät lähtöpaikat, oli keli mikä tahansa. Jos sataa vettä, Kalle on ensimmäisenä autona hyvissä asemissa. Jos on kuivaa, Ogier ja Evans ovat siellä takana. Siinä mielessä meillä on autot mukavasti hajautettu joka paikkaan, ja () on siellä välissä, Latvala pohtii MTV Urheilulle.

