Oliver Solberg pääsee antamaan näyttöjä Toyotan ykköskaliiberin kalustolla kahden viikon kuluttua ajettavassa Viron MM-rallissa.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Viron MM-ralli 17.–20.7.
Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.
Solberg oli alun perin ilmoittautunut Viron nopeaan sorakisaan Toyotan Rally2-autolla, jolla hän on tehnyt tällä kaudella loistavia esityksiä rallin MM-sarjan WRC2-luokassa.
Torstaina Solberg kuitenkin paljasti, että hän saakin autokseen Toyota GR Yaris Rally1 -auton, jolla hän kilpailee pääluokan kisassa Kalle Rovanperän ja kumppanien tiimikaverina.
– Haluan sanoa isot kiitokset tiimille luotosta, että pääsemme takaisin Rally1-autoon. Tämä on unelmien täyttymys, Solberg hihkui sosiaalisessa mediassa julkaisemalla videollaan.
Lue myös: Kalle Rovanperä matkusti tyylillä tärkeisiin testeihin – kertoi hyviä uutisia
Solberg kilpaili viimeksi Rally1-autolla kaudella 2022, jolloin hän edusti Hyundain WRC-tallia. Kauden päätteeksi hän sai lähtöpassit Hyundailta ja sen jälkeen nuori ruotsalainen on kilpaillut WRC2-luokan puolella.
Täksi kaudeksi Solberg vaihtoi Toyotan Rally2-autoon ja Printsport-talliin, jolla on vahva kytkös Toyotan WRC-talliin. Käytännössä oli vain ajan kysymys, milloin Solberg saa ensimmäisen näyttöpaikkansa Toyotan Rally1-autolla.
– Olemme odottaneet tätä pitkään. Mielestäni olemme enemmän kuin valmiita vahvan alkukauden jälkeen, luottamus on korkealla ja olemme luoneet vahvan suhteen tiimiin, Solberg sanoi.
– Nyt haluan vain päästä ralliin ja antaa palaa. Katsotaan, mihin pystymme. Aiomme pitää hauskaa ja kerätä kokemusta autosta.
Lue myös: Kalle Rovanperälle jäätävä tuomio
Aiemmin oli pitkään spekuloitu, voisiko Solberg saada Toyotan Rally1-auton Suomen MM-ralliin. Toyota paljasti kuitenkin keskiviikkona, että Sébastien Ogier tulee ajamaan Jyväskylään, joten tiimillä on rallissa jo viisi Rally1-autokuntaa.
Viime viikonloppuna ajetun Kreikan Akropolis-rallin jälkeen Solberg oli vielä vaitonainen Rally1-mahdollisuudestaan.
– Enpä usko, että se tapahtuu (Suomessa). Mutta te (toimittajat) luotte näitä huhuja, en minä. Joten enpä tiedä, Solberg kuittasi viileästi.
1:56Pikataival: Raadilta vahva näkemys Ott Tänakista – "Häntä ei pysäytä mikään".