Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Jari-Matti Latvala huolestui MM-rallin uudistuksesta – löytääkö FIA käsistään taas ongelman? "Se on ehkä vähän liikaa"

/All Over Press
Julkaistu 22.12.2023 16:56
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Toyotan rallitallin päällikkö Jari-Matti Latvala epäilee MM-rallin pisteuudistuksen aiheuttavan hämmennystä, kertoo Dirtfish. Kansainvälinen autoliitto FIA mylläsi pistelaskun uusiksi ensi kaudesta lähtien.

Uudessa pistesysteemissä suuri osa pisteistä jaetaan jo lauantain sijoitusten perusteella. Sunnuntain tulosten perusteella pisteitä jaetaan lisää. Selvityksen uudesta pistelaskujärjestelmästä voit lukea täältä. Uudistuksella halutaan saada sunnuntain erikoiskokeille enemmän kilpailullisuutta.

Latvala sanoo, että Toyotalla ollaan jossain määrin huolissaan pistesysteemin monimutkaisuudesta.

– Olemme hieman huolissamme siitä, että pistesysteemin ymmärtäminen on turhan monimutkaista faneille, kun tuntuu kuin kyseessä olisi kaksi kilpailua.

LUE MYÖS: Kommentti: Tässä on kohutun MM-ralliuudistuksen käsittämättömin yksityiskohta – lajipäättäjät pelkäävät Kalle Rovanperää?

LUE MYÖS:

Näin MM-rallin uudistus olisi vaikuttanut Kalle Rovanperän mestaruustaisteluun tänä vuonna

Latvalan mukaan Toyota ei puoltanut FIAn muovaamaa uudistusta.

– Ymmärrämme tietysti sunnuntain aiheuttaman huolen, mutta tallissa olimme pohtineet pienempiä muutoksia, kuten yhden pisteen antamista jokaisesta erikoiskokeen voitosta.

Latvalan mielestä uudistus saattaa siirtää aiemmin sunnuntaisin nähtyä taktikointia lauantaille.

– Jos Rally1-kuljettaja keskeyttää perjantaina, mutta palaa kisaan lauantaina, hän voi säästellä renkaitaan koko lauantain ja hyökätä kovaa sunnuntaina. Jos kuljettaja voittaa kaiken sunnuntaina, hän voi ansaita 12 pistettä, Latvala laskee.

– Se on yli kaksinkertainen määrä verrattuna powerstagen voitosta nykyisin saatavaan viiteen pisteeseen ja se on ehkä vähän liikaa kuljettajalle, joka on keskeyttänyt, eikä ole ajanut läpi koko reittiä.

Lisää aiheesta:

Sebastien Ogierilta suorat sanat MM-rallin uudistuksestaSébastien Ogier avaa, miten hän muuttaisi rallin MM-sarjaa – "Se on vain tosi tyhmää"MM-rallin tähtikuljettajilta painavaa puhetta – kohuttu uudistus lytättiin lähes täysin: "Kukaan ei voi ymmärtää"MM-rallin kohuratkaisu lyömässä rumasti silmille – Jari-Matti Latvala: "Nyt aukot tulevat esiin"Sébastien Ogierilta suorat sanat Kalle Rovanperän päätöksestä: "Jos rehellisiä ollaan…""Pakko myöntää rehellisesti, että harmittaa" – Jari-Matti Latvala pettyi FIA:n uuteen sääntöön
MM-ralliRalliJari-Matti LatvalaToyotaUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 10:53
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • 08:02
    Marcus Grönholm

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • Eilen19:47
    Ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • Eilen12:41
    Sami Pajari

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet