Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari Isometsä suorana: Suomalaistähti ei ole kunnossa – tuli myös myrskyvaroitus

Krista Pärmäkoskella on laitettavanaan "mietintämyssy päähän", Jari Isometsä pui.
Krista Pärmäkoskella on laitettavanaan "mietintämyssy päähän", Jari Isometsä pui.IMAGO/Nordphoto/ All Over Press
Julkaistu 29.01.2023 19:09
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

MTV Urheilun asiantuntija Jari Isometsä katsoo Iivo ja Kerttu Niskasen saaneen päivän hiihdoillaan rauhoittavan signaalin MM-kisoja ajatellen. Suomalaistähdistä Krista Pärmäkoski ei ole sen sijaan asiantuntijan suoran arvion mukaan siinä kunnossa, mitä häneltä on hyvinä aikoina nähty.

Kerttu Niskanen sivakoi sunnuntaina toiseksi naisten 20 kilometrin perinteisen hiihtotavan yhteislähtökisassa Ranskan Les Rousses'ssa, ja saman teki miesten vastaavassa otatuksessa velipoika Iivo.

Kilpailut olivat kuitenkin luonteeltaan erilaisia. Ruotsin Ebba Andersson ratkaisi naisissa pelin hyvissä ajoin ennen maalia ja kasvatti eron Kerttu Niskaseen lopulta 22,1 sekuntiin. Miehissä Iivo Niskanen lähti pitämään vauhtia pari kilometriä ennen maalia ja pysyi kärjessä, kunnes Norjan tykki Johannes Hösflot Kläbo puristi lopussa ohi. Eroa Iivo Niskaseen oli reilu sekunti.

LUE MYÖS: Iivo Niskanen täräytti Viaplaylle "kolmesta jalasta" – suomalaistähden huippukisassa jopa yllätys

Siinä missä Kerttu Niskaselle palkintokorokesijoitus oli tällä maailmancup-kaudella jo neljäs, Iivolle podiumpaikka oli sesongin ensimmäinen. Iivon vaiheilla oli enemmän kysymysmerkkejä alkukauden koronasairastelun ja sitä seuranneiden kisojen jälkeen, kun häntä ei vielä oltu kärkisijoilla nähty.

– Olihan se jo hyvä hiihto. Aika iso askel oikeaan suuntaan, Isometsä toteaa Iivon menosta – mutta tyynnyttelee heti perään.

– Ei se vielä näyttänyt siltä, miltä Iivon hiihto parhaimmillaan näyttää.

Kläbon päihittämiseksi Niskanen vaatisi Isometsänkin mukaan pitkäkestoista kovaa matkavauhtia, eikä tällä kunnolla siihen ollut vielä aineksia.

"Varmistus kaikkein suurimmillekin skeptikoille"

29.11272723Iivo Niskasta ennen maalilinjan ylitti vain Johannes Hösflot Kläbo. William Poromaa taipui Niskaselle sekunnin kymmenyksellä.

Iivo Niskasen potentiaalisin menestysmatka vajaan kuukauden päästä käynnistyvissä Planican MM-kisoissa on 50 kilometriä perinteisellä, ja odotukset suomalaisittain jälleen nousevat.

– Viidenkympin kunnossa Iivo ei vielä ole, mutta kun tuollaisen suorituksen pystyi nyt tekemään ja kuukausi on aikaa, eiköhän sieltä ehditä, Isometsä ruotii.

– Tässä tuli varmistus kaikkein suurimmillekin skeptikoille, että mitalista taistellaan. Ollaan nousukunnossa ja kuukausi on aikaa. Mitalia kohti mennään, ja miksei jopa kultamitalia kohti.

Isometsä pitää siinä mielessä tämänpäiväistä kilpailua tärkeänä.

– Jos tämä olisi mennyt vihkoon, olisi tullut kiire. Kakkossija antaa varmasti harjoitusrauhan, että hän voi lähteä levollisin mielin kohti MM:ejä.

– Vaikka on kuinka menestynyt urheilija, urheilija tarvitsee aina signaaleja onnistuneesta harjoittelusta ja hyvästä kunnosta. Jos signaalia ei ala tulla, kun arvokisoihin on kuukausi aikaa, sillä on henkiselle puolelle iso vaikutus. Joudut myös harjoittelussa miettimään, että mitäs nyt.

– Mieli rauhoittuu tuollaisen hiihdon jälkeen, vaikka Iivo varmasti tietää itsekin, että ei tämä sellaista ole, mitä viime kaudella oli. Kun perinteisellä hiihdettiin, muut eivät pysyneet perässä yhtään.

– Vielä on matkaa siihen huippukuntoon. Voi olla hyväkin niin, että se ei ole vielä päällä.

"Myrskyvaroitus suomalaisille"

Toiseksi niin ikään sijoittunut Kerttu Niskanen tuumi Viaplayn haastattelussa, että ilman jyrkkien osuuksien kysymiä haarakäynnille joutumisia hän olisi voinut taistella loppuun asti.

– Ne olivat itselle rankkoja kohtia, Niskanen myönsi.

MM-Planican reitti sopii sen sijaan Niskaselle paremmin, eikä haarakäynnille pitäisi joutua.

– Kerttu näytti tänään sen, että mitalitahdissa ollaan. Ihan sama viesti kuin Iivolla, että voi levollisin mielin jatkaa sitä suunnitelmaa, jonka oli tehnyt. Ei tarvitse tehdä muutoksia, Isometsä analysoi.

Päivän voittajan Ebba Anderssonin Isometsä laskee kovaksi tekijäksi myös MM-karkeloissa.

– Ebbahan oli aivan suvereeni tänään. Se oli myrskyvaroitus suomalaisille sitä taustaa vasten, että Ebba Andersson on vapaalla ja perinteisellä tasan yhtä hyvä.

Huomioon otettavana on myös, että poissa Les Rousses'ta olivat muun muassa maailmancupin kärkinimiin lukeutuvat Norjan Tiril Udnes Weng ja Ruotsin Frida Karlsson.

Pärmäkoskelle "mietintämyssyä päähän"

Harmillista nähtävää sunnuntaina olivat Krista Pärmäkosken ja Perttu Hyvärisen kaatumiset kärkiporukoista. Perjantaina nurin oli vetänyt vasta vapaan kisassa Iivo Niskanen.

Isometsä tulkitsi Hyvärisen olleen tänään kaatumishetkillä tiukilla, laktaattia jaloissaan.

– Hän yritti todella ja satsasi siihen alamäkiosuuteen, että saa kärjen vielä kiinni. Sitten tulee yksi huono potku, joka aiheuttaa kaatumisen. Toki niitä aina sattuu.

Isometsä pitää Hyvärisen kaatumista harmittavana, koska päivän meno näytti siltä, että hän olisi voinut pystyä taistelemaan korkeammistakin sijoituksista. Hyvärinen sivakoi lopulta yhdeksänneksi.

Pärmäkoski kertoi kaatumisestaan puolestaan Viaplaylle, että alamäessä oli tullut esiin jäätä, mitä hän ei huomannut. Hän sijoittui lopulta kymmenenneksi, edellä suomalaisista myös seitsemänneksi hiihtänyt Johanna Matintalo.

Isometsä sanoo suoraan, ettei Pärmäkoski ole tällä hetkellä lainkaan kukkeimmassa kunnossaan.

– Krista on ehdottomasti niitä urheilijoita, jotka joutuvat laittamaan mietintämyssyä päähän. Hän voi ajatella, että onneksi on vielä kuukausi siinä missä sellainen, joka on huippukunnossa, voi ajatella, että harmi, kun on vielä kuukausi.

– Krista kuuluu siihen porukkaan, joka voi ajatella, että kuukaudessa ehtii tehdä ihmeitä, ja näin se tietysti onkin. Harjoittelun pitää kuitenkin nyt onnistua.

Lisää aiheesta:

Kerttu Niskasen tilanteesta kutkuttava arvioSuomalaisten raju ero maailman kärkeen tuli Jari Isometsälle yllätyksenä: ”Yhtään vastoinkäymistä ei saa tulla”Jari Isometsältä kylmäävä nosto Planican mitalitaistosta – "Tulosluettelo olisi ollut toisen näköinen"Jari Isometsältä valtava huomio Iivo Niskasesta – olympiapuhe Kerttu Niskasesta hivelee korvia: "Ei pääse mihinkään"Jari Isometsä ällistyi Suomen päävalmentajan kommentista – lataa vastapalloon: "Kellä täällä maailmassa sitten on?"Jari Isometsä esittää huolen Iivo Niskasesta – Krista Pärmäkoskesta karu arvio: "Jotain niin dramaattista pitäisi tapahtua, etten edes tiedä mitä"
MaastohiihtoJari IsometsäKrista PärmäkoskiIivo NiskanenKerttu NiskanenUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • ma20:45
    Hiihtolajit

    Norjan maastohiihtosuuruus on kuollut

  • ma06:04
    Lauri Vuorinen

    Suomen huippuhiihtäjä lataa MM-ihmeensä taustoista: "Mennyt vähän liiallisuuksiin"

  • 25.10.12:40
    Olympialaiset

    Iso paljastus Venäjän olympiapannan kulisseista

  • 25.10.10:51
    Hiihtolajit

    Venäjältä täystyrmäys hiihtomaajoukkueen toiminnalle – asiantuntijalta paljonpuhuvaa tekstiä: "Hollywood-versio"

  • 24.10.12:28
    Hiihtolajit

    Norjan hiihtotähdeltä kylmät sanat ruotsalaisista