Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Janitskin haluaa jatkaa kiusallisen materiaalin jakamista – pyytää apua ammattitrolleilta

Lehtikuva
Julkaistu 29.07.2016 17:44

MTV UUTISET - STT

MV-lehden päätoimittajaksi itseään kutsuva Ilja Janitskin julkaisi Facebookissa päivityksen, jossa hän pyytää apua "datavelhoilta, tietoliikenteen osaajilta sekä hakkereilta ja ammattitrolleilta". Hän pyytää levittämään kaiken kiusallisen julkaisussa esiintyvän materiaalin ulkopuolisille alustoille ja servereille.

Julkaisusta on tehty useita tutkintapyyntöjä, ja poliisi tutkii julkaisua muun muassa rikosnimikkeillä rahapelirikos, rahankeräysrikos, törkeä kunnianloukkaus ja tekijänoikeusrikos. Janitskinin mukaan kyse on siitä, että viranomaiset ja Suomen perinteinen "valhemedia" haluavat estää ihmisten pääsyn MV-lehteen, joka julkaisee vaihtoehtoisia näkökantoja keskusteltavista asioista.

Aikaisemmin MV-lehti-verkkosivuilla julkaistiin poliisin käräjäoikeudelle tekemä salattu vaatimus verkkoviestin jakelun estämiseksi koskien samaista julkaisua.

Poliisissa pantiin salatun aineiston julkaisu merkille

Tutkinnanjohtajaa tuuraava rikoskomisario Sampo Suomala kertoo, että poliisi on pannut merkille salaisten asiakirjojen julkaisun. Muutoin hän ei ota kantaa MV-lehden tutkintaan, mutta kertoo yleisellä tasolla, että vastaavissa tapauksissa on lähes mahdotonta pysäyttää rikosten tekemistä.

– Jos henkilö on vapaana ja haluaa rikosten tekemistä, niin hänhän voi laittaa pystyyn uusia sivustoja, vaikka palvelin suljettaisikin, Suomala sanoo.

Lisää aiheesta:

Uusia syytteitä julki MV-lehden perustajalle: Julkaisi syyttäjän mukaan kopioitua materiaalia, halventavia artikkeleita ja päätoimittajan tappouhkauksenMV-lehti saa jatkaa – käräjäoikeus hylkäsi poliisin vaatimuksen sivuston sulkemisestaMV-lehden nettisivusto suljettu – Janitskin sanoo avaavansa sivun uudelleenPoliisi vaatii MV-julkaisun verkkosivujen sulkemistaMV-lehti maksulliseksi – Ilja Janitskin: "Ei ole tehtäväni ottaa paskaa niskaan ja maksaa siitä itse"Ilja Janitskin Ylelle: Minuun ei olla oltu yhteydessä rikostutkinnoista
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 18:53
    Itämeri

    Poikkeuksellisen lämmin Itämeri voi aiheuttaa lumikaaoksen

  • 18:24
    Viiden jälkeen

    Jättiyllätys suorassa lähetyksessä: Juha Föhr, 67, palasi sääkarttojen eteen

  • 18:20
    EU

    Komissaari MTV:lle: EU teki strategisen virheen – nyt sitä paikataan 300 miljardin euron hankkeella

  • 18:12
    Eduskunnan takahuone

    Vinkut Woltilla kotiin? Alkoholilain uudistus puhutti Eduskunnan takahuoneessa -ohjelmassa

  • 17:24
    Vantaa

    Tällaisia tunteita kiistelty ratikkapäätös herättää Vantaalla: "Sitä rahaahan meillä ei ole"