Ratsastaessa selkänsä satuttanut Janina Roininen joutui leikkaukseen, eikä hänen liikkumiskykynsä ole vieläkään palautunut täysin normaaliksi.
Kerroimme syyskuussa Kankaanpäässä asuvasta Janina Roinisesta, joka joutui traktorikuskin aiheuttaman vaaratilanteen takia sairaalaan. Janina oli ratsastamassa ystävänsä kanssa, kun kovaa ajava traktori säikäytti hevoset tienvarressa. Ystävykset pysyivät ratsujen selässä, mutta Janina iskeytyi satulaan suoralla selkärangalla.
LUE MYÖS: Janina makaa sairaalassa piittaamattoman traktorikuskin vuoksi – "Huudan, itken ja tärisen kivusta"
Nyt Janina kertaa blogissaan syksyn tapahtumia. 24. syyskuuta 2017 sattuneen onnettomuuden jälkeen nainen joutui välittömästi sairaalaan tutkimuksiin ja lääkitykseen. Vuorokauden kuluttua oltiin jo matkalla leikkaussaliin.
– Koitan liikuttaa varpaitani, mutta ne eivät tottele. Seuraavaksi koitan ojentaa polviani koukkuun, mutta koko ruotoni lantiosta alaspäin on sanonut sopimuksensa irti eikä suostu tottelemaan, Janina kirjoittaa.


