Viimeiset puolivälieräpaikat jaettiin perjantaina, kun Kärpät ja Ilves lunastivat lippunsa. MTV Urheilun asiantuntija Petteri Sihvonen jakaa kiitosta Kärppien Mikko Mannerille ja risuja Ilveksen Jouko Myrrälle.
Kärpät oli tyly vastus Sportille SM-liigan pudotuspelien avauskierroksella. Torstaina 4–2-voiton Vaasasta hakenut joukkue sinetöi puolivälieräpaikan kliinisellä 3–1-voitolla perjantaina Oulussa. Jatkopaikka heltisi yhteismaalein 7–3.
Petteri Sihvosen mielestä Sportin selkäranka nitkahti Kärppien haettua edun itselleen Vaasasta tylyn esityksen jälkeen.
– Iso hatunnosto, että todella tiukkaan paikkaan Kuparisaareen Kärpät pelasi kauden tasapainoisimman ottelunsa. Siitä iso kiitos päävalmentajalle, ehkä isompi vielä rutinoituneelle pelaajistolle, Sihvonen sanoo.
– Tietyllä tapaa Kärpät suhtautui siihen suurella vakavuudella ja nöyryydellä ja pelasi ehkä tiiveimmän viisikkopelinsä, mitä kertaakaan Mikko Mannerin aikana. Otti vahvan niskalenkin, eikä antanut mitään saumaa Sportille hyökätä.
LUE MYÖS: Kärpät nuiji Sportin, Ilves heräsi kuolleista – katso SM-liigan puolivälieräparit täältä
Sport puolestaan oli Sihvosen mielestä väärässä paikassa pudotuspeleissä. Vaikean kauden jälkeen melko iäkkäällä ja hitaalla joukkueella ei ollut eväitä haastaa jämäkkää Kärppiä.
– Nyt Sport näytti vähän pubijoukkueelle. Kokeneita hitaita pelaajia, heidän pelaavuutensa ja kyky pelata, se oli täysin olematonta. Tavallaan kymmenes sija oli Sportin ihan huippu tuollaisella konkarinipulla, joka ei ole kykenevä liikkumaan jäällä niin kuin liigatasolla pitää.
Kärpät lunasti Sportin kaatamalla paikan puolivälierissä. Vastaan asettuu runkosarjan kakkonen HIFK. Otteluparin voimasuhteiden arvioimista vaikeuttaa Sihvosen mukaan suunnattomasti HIFK:n pitkä koronakaranteeni. Lukuisat joukkueen pelaajat saivat maaliskuussa koronatartunnan ja HIFK oli poissa SM-liigan peleistä kuukauden.


