Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
mm-kiekko_kansi_bg
MM-jääkiekko
Etusivu
Videot
Otteluohjelma
Sarjataulukko
Pistepörssi

Jääkiekon MM-kisaruletissa erikoinen käänne – Kalervo Kummolalta tyly kuittaus Rene Faselin puheille: "Ei tässä pysy kukaan kärryillä"

/All Over Press
Julkaistu 30.12.2020 19:29
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Kansainvälisen jääkiekkoliiton (IIHF) puheenjohtajan Rene Faselin lausunto kevään MM-turnauksesta hämmentää jälleen. Varapuheenjohtaja Kalervo Kummola laukoo suorat sanat Faselin toiminnasta.

Faselin on määrä matkustaa alkuvuodesta Minskiin tapaamaan Valko-Venäjän presidenttiä Aleksandr Lukashenkaa. Aiemmin julkisuudessa esitettyjen tietojen mukaan Faselin matkan tarkoitus on kertoa päätöksestä siirtää MM-kisat pois Valko-Venäjältä.

Nyt tilanne on kuitenkin kääntymässä päälaelleen. Fasel vahvistaa venäläisen Ria Novostin haastattelussa matkustavansa Minskiin 7. tammikuuta jälkeen. Matkan tarkoitus poikkeaa Faselin mukaan kuitenkin aiemmin kerrotusta.

– Tapaan Aleksandr Lukashenkan. Keskustelemme vallitsevasta tilanteesta ja teemme kaiken mahdollisen varmistaaksemme, että MM-kilpailut järjestetään Minskissä. Teemme kaikkemme sen eteen, Fasel sanoi Ria Novostille.

IIHF:n varapuheenjohtaja Kalervo Kummolla ihmettelee Faselin lausuntoja. Kummolan mukaan Fasel kertoi hänelle henkilökohtaisesti menevänsä Minskiin nimenomaan kertomaan kisojen siirtämisestä järjestettäväksi muualla. Faselin lausuntoon venäläismedialle Kummola suhtautuu varauksella.

– Ei siitä (Faselista) tiedä enää kukaan. Lausunto riippuu ihan siitä, mistä maasta uutistoimisto. Se (Fasel) muuttaa lasuntojaan sen mukaan. Ei tässä pysy kukaan kärryillä.

Kisojen järjestämisestä Valko-Venäjällä Kummola on selkeä näkemys.

– En tänä päivänä usko, että pelataan Valko-Venäjällä.

Kummola arvioi, että IIHF:n hallituksessa enemmistö jäsenistä vastustaa kisojen pelaamista Valko-Venäjällä.

– Mutta tilanne on aika epäselvä tällä hetkellä.

Kevään MM-kisat myönnettiin alkujaan Valko-Venäjälle ja Latvialle, joiden on ollut tarkoitus jakaa turnaus. Valko-Venäjän epävakaan tilanteen vuoksi turnauksen siirtämistä pois maasta on alettu vaatia yhä äänekkäämmin.

Fasel on pitänyt kiinni turnauksen järjestämisestä Valko-Venäjällä, mutta viimeisten tietojen mukaan hänkin oli taipumassa siirtämisen kannalle. 

Minkälaisen kuvan tällainen soutaminen ja huopaaminen antaa Kansainvälisen jääkiekkoliiton toiminnasta?

– Ei se ainakaan hyvää kuvaa anna. Olisi voinut viimeisenä vuotena olla vähän ryhdikkäämpikin. Katsotaan nyt vielä joku aika.

Kummolan ja Faselin on määrä jättää IIHF:n johtotehtävän ensi syksynä.

IIHF:n hallitus kokoontuu Kummolan mukaan seuraavan kerran tammikuun loppupuolella. Silloin pitää päätöksen syntyä.

– Ei sitä sen jälkeen voi venyttää.

Lisää aiheesta:

Kalervo Kummola yllättyi René Faselin hyökkäyksestä – "En tiedä, mistä hän tuommoista keksi"René Fasel ärähtää jääkiekon MM-kohusta: "Todella vaarallista" – sormi osoittaa myös SuomeenKiekkopomon ja Lukashenkan halailu ei miellyttänyt Kalervo Kummolaa: "Pöyristyttäviä kuvia" – näin MM-kiekon kohtalo ratkeaaNyt reagoivat Suomen kiekkopomot Kalervo Kummola ja Harri Nummela - Rene Faselin ja Lukashenkan lämmin tapaaminen puhuttaaKalervo Kummola ei ilahtunut siitä, miten IIHF toi julki Valko-Venäjä-kantansa – "En pidä"Rene Faselin mukaan MM-kisoja ei olla siirtämässä Valko-Venäjältä – vastaa Kalervo Kummolan avaukseen: "Ehkä se on Kalervon henkilökohtainen mielipide"
MM-jääkiekkoJääkiekkoLeijonatUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko
  • 21.8.20:56
    NHL

    MM-kisojen tähdelle jättisopimus NHL:ssä

  • 19.8.15:01
    Leijonat

    Herkkuottelu kirsikkana – näin Leijonat pelaa MM-kisoissa 2026

  • 19.8.08:43
    Jääkiekko

    Iso pomo myöntää: Jääkiekon MM-kisojen kuuma peruna pöydällä – "Todella iso aihe"

  • 15.8.17:00
    Jääkiekko

    Jääkiekon MM-kisojen kulisseissa kuohuu

  • 9.8.13:23
    Leijonat

    Leijonien MM-kultaa huutokaupataan