Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jaajo ei ota paineita Luokkakokouksen jatko-osasta: Emme tee tätä elokuvaa kriitikoille

0:03Jaajo, Hirviniemi ja Hedberg repeilevät Luokkakokouksen kuvauksissa
Julkaistu 28.04.2016 18:07

Vilma Vuorio

vilma.vuorio(at)mtv.fi

Toimittajan kuva

Iina Lindeman

iina.lindeman@mtv.fi

Luokkakokouksen rakastettu äijäkööri palaa valkokankaille vielä tämän vuoden aikana. MTV.fi vieraili menestyselokuvan jatko-osan kuvauksissa haastattelemassa leffan tähtiä.

Viime vuoden kassamagneetti Luokkakokous saa odotettua jatkoa. Elokuvan päärooleissa nähdään Aku Hirviniemi, Sami Hedberg ja Jaajo Linnonmaa.

Linnonmaa puhkui intoa jatko-osan kuvauksissa tänään torstaina 28. huhtikuuta. 

– Mahtavaa, että pääsimme vihdoin tekemään tätä elokuvaa! Toinen viikko on nyt käynnissä, ensimmäinen viikko meni vähän taas ihmetellessä, että miten tätä elokuvaa taas tehtiinkään. Nyt tämä alkaa hiljalleen rullaamaan, Jaajo naureskelee.

Linnonmaa kertoo, ettei elokuvan tähtikolmikko ole ehtinyt näkemään toisiaan kovinkaan paljoa ensimmäisen ja toisen osan kuvauksien välissä. Kolmikolla on pitänyt kiirettä omien projektien kanssa. 

– Tuntuu, että tapaisi vanhat kaverit, kuin luokkakokous olisi. Se on ollut tosi kiva juttu tämän elokuvan tekemisen ohella, että ollaan päästy viettämään taas aikaa Akun ja Samin kanssa, Linnonmaa kiittelee.


Kolmikon henkilökemiat käyvät saumattomasti yhteen, ja osa vitsailuista on päässyt käsikirjoitukseenkin asti.

– Kyllä me ollaan Akun ja Samin kanssa heitetty omat mausteet käsikirjoitukseen. Ohjaaja on tietty viime kädessä päättää, että mikä vitsi toimii ja mikä ei. On se aina kivaa, kun joku oma idea päätyy sinne mukaan!

– Kyllä minua naurattaa siviilissäkin heti, kun näen Samin ja Akun. Toivottavasti olemme saaneet tuotua sitä elokuvaankin. Nuo kaksi höpelöä naurattaa aina, kun ne tuossa touhua, oli se sitten kameran edessä tai takana. Meillä on hyvä tunnelma koko ajan.


Kriitikot teilasivat Luokkakokouksen ensimmäisen osan surutta, mutta kansa oli vahvasti eri mieltä. Luokkakokous oli viime vuoden menestynein elokuva, ja vaikkei se saanutkaan ensimmäistäkään Jussi-ehdokkuuta, se voitti Jussi-gaalan yleisöäänestyksen.

Linnonmaa kertoo, ettei hän koe paineita elokuvan menestymisestä, eikä kriitikoiden mielipiteistä.

– Joku pahoittaa satavarmasti mielensä taas tästä elokuvasta, mutta se ei haittaa! Me teemme elokuvaa suurelle yleisöille, emmekä kriitikoille. Huonot kritiikit elokuvan kohdalla tuntuu toimivan meille vain mainoksena. 

Lisää aiheesta:

Sami Uotila sai idean Salkkareiden alkuperäisten näyttelijöiden jälleennäkemisestä – seuraavasta tapaamisestakin oli puhettaTaneli Mustonen lähetti pari vuotta sitten elokuvansa käsikirjoituksen maailmalle – mukaan päätyi yllättäen liuta Hollywood-näyttelijöitä: "Ei osattu edes kuvitella"Jaajo Linnonmaa Luokkakokous 2 -elokuvan roiseista kohtauksista: "Mietimme jo kuvausvaiheessa, että näistä tulee sanomista"Apulanta-elokuva näyttää Tuukka Temosen ruman puolen: "Isäni kanssa en ehtinyt tehdä sovintoa"Aku Louhimies kommentoi Tuntemattoman sotilaan roolituskohua: Tehdään ensin ja puhellaan sittenMikael Gabriel Bodom-leffan kulisseista: Välillä on aika helvettiä
Sami HedbergJaajo LinnonmaaAku HirviniemiElokuvat

Tuoreimmat aiheesta

Sami Hedberg
  • 28.10.19:35
    Viiden jälkeen

    Sami Hedberg yllätti Viiden jälkeen -ohjelman juontajat kesken loppujuonnon – "Ovi on tuolla"

  • 13.4.10:30
    Mikko Töyssy

    "El Quattro" – Fennoskandinavian paras poikabändi ei jätä kylmäksi: "Tämä on tällainen terapiaryhmä"

  • 21.05.202422:01
    Saija Tuupanen

    Sami Hedberg ja Saija Tuupanen: Ero

  • 07.10.202314:45
    Huomenta Suomi

    Koomikko Sami Hedberg jää pitkälle keikkatauolle – paljastaa uudet projektinsa

  • 06.07.202312:01
    Seurapiirit

    Sami Hedberg perui kesän keikkansa: "Nyt on aika parannella äänihuulia"