Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Ivan Puopolon kolumni: Sinä maksat järjetöntä hintaa Suomen maailman onnellisimman maan tittelistä

Julkaistu 23.02.2021 06:01

MTV UUTISET

Vajaan kuukauden kuluttua julkaistaan uusi Maailman onnellisuusraportti. Siinä asetetaan 156 valtiota paremmuusjärjestykseen sen mukaan, miten onnellisia niiden kansalaiset kertovat olevansa, kirjoittaa Ivan Puopolo kolumnissaan.

Suomi oli viime vuonna ykkönen jo kolmatta vuotta peräkkäin. Kakkonen oli Tanska, ja myös muut Pohjoismaat löytyivät kympin joukosta. Kaava toistuu vuodesta toiseen: Pohjoismaat valloittavat kärkisijat.

Selityksenä Pohjoismaiden jatkuvalle menestykselle on esitetty hyvinvointivaltiota - sitä että valtio tarjoaa kansalaisilleen paljon veroilla rahoitettuja palveluita. Koska hyvinvointivaltion kustannukset ovat korkeat, myös verot ovat korkeat.

Vuoden 2020 raportissa kuitenkin todetaan, että tutkimuksissa ei ole löytynyt yhteyttä korkeiden verojen ja onnellisuuden välillä. Se on uskottavaa, sillä esimerkiksi kolmantena on Sveitsi, jonka kokonaisveroaste on OECD:n alhaisimpia.

Samoin sijalla kahdeksan on Uusi-Seelanti, joka sekin verottaa selvästi alle OECD:n keskiarvon. Suomi on OECD:n seitsemänneksi kovin verottaja reippaasti yli keskiarvon.

Verotuksen määrää paremmin ihmisten tyytyväisyyttä selittääkin se, mihin veroja käytetään. Raportin mukaan olennaista on, että veroista hyötyvät kaikki - sekä rikkaat että köyhät. Tästä voi tehdä johtopäätöksen, että mitä enemmän veroja käytetään kohteisiin, joista vain harva hyötyy, sitä vähemmän se kasvattaa ihmisten tyytyväisyyttä. 

Logiikka on helppo ymmärtää. Mikäli palkasta viedään paljon veroja, sen hyväksyy helpommin, jos raha käytetään oikeasti hätää kärsivien hyväksi tai kohteisiin, joista hyötyvät kaikki. Niitä raportin mukaan ovat mm. julkinen liikenne, koulutus, sairausvakuutus ja työttömyysturva - kahden viimeisen varaan kun voi joutua kuka tahansa.

Sen sijaan esimerkiksi tuet taiteelle, huippu-urheilulle tai monelle tieteenalalle hyödyttävät vain harvoja. Niitä ei myöskään mainita raportissa. Miksi esimerkiksi Oopperaa täytyy rahoittaa jokaisen, vaikka se ilmiselvästi kiinnostaa hyvin harvoja? Samoin yliopistoissa on kaikenlaista marginaalitutkimusta, joka tuskin koskaan realisoituu muiden kuin itse tutkijan hyödyksi. Vastaavia kohteita on siellä sun täällä.

Mitä enemmän veroja käytetään vain harvojen hyödyksi, sitä tehottomampia ne onnellisuuden lisäämisen kannalta ovat. Suomi on onnellisuudessa ykkönen, mutta Suomi voisi olla ykkönen senkin jälkeen, kun tehottomat julkiset menot karsitaan pois.

Sveitsi on kolmantena, mutta sen kokonaisveroaste on kolmanneksen vähemmän kuin Suomessa. Sveitsin onnellisuuspisteet asteikolla 0-10 ovat 7.5, kun Suomessa ne ovat 7.8. Vertailun vuoksi huonoimmin sijoittuneen Afganistanin pisteet ovat 2.5.

Suomalaiset siis maksavat 0.3 pisteen parannuksesta kolmanneksen enemmän veroja kuin sveitsiläiset. Aika kallista.

Ivan Puopolo on MTV:n uutisaamun juontaja ja toimittaja.

KolumniIvan PuopoloOnnellisuusSuomiYhteiskuntaKotimaa

Lisää aiheesta:

Suomi on jälleen maailman "onnellisin" maa – Tutkija: Ei kerro mitään onnellisuuden tunteestaIvan Puopolon kolumni: Suomessa ei ole oikeistoaEspanjalaislehti matkusti Suomeen etsimään maailman onnellisimman maan salaisuutta – erityisesti rehellisyys ja into uida avannossa ihmetyttävätSuomi on maailman neljänneksi paras maa ja päihittää Ruotsin, kertoo tuore raportti – Suomi ykkösenä 13:ssa kategoriassaItalialaistutkija ihastui Suomeen ja jäi tänne asumaan – mitä hänelle on selvinnyt suomalaisten onnellisuudesta?Synnyitkö vuonna 1983? Suomalaisten hyvinvointi ja mahdollisuudet onneen saattoivat olla silloin huipussaan

Tuoreimmat aiheesta

Kolumni
  • 14.12.17:35
    Yhdysvallat

    Helena Petäistön kolumni: Trump sanoi julki todelliset aikeensa – seuraukset ovat meille shokki

  • 30.11.16:37
    Helena Petäistö

    Helena Petäistön kolumni: Ei rauhaa näköpiirissä – Putinilla käytössä vanhat metodit

  • 16.11.11:36
    Ranska

    Helena Petäistön kolumni: 20 päivän vankilakokemus ravisteli Sarkozya

  • 19.10.19:36
    Ranska

    Helena Petäistö: Ranska ei ole koskaan oppinut uimaan demokratiassa – nyt se heitettiin räpiköimään sinne väkisin

  • 5.10.17:07
    Matkailu

    Itärajasta matkailuvaltti! Aikamatka vanhaan Savonlinnaan näytti Helena Petäistölle, miten Itä-Suomi voi pelastua