Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Italian-matkan jälkeen tuhkarokkoon sairastunut sai rokotuksen lapsena – "Rokottamattomia lapsia en veisi Italiaan"

Tuhkarokko on saatu Suomessa rokotuksilla hallintaan.
Tuhkarokko on saatu Suomessa rokotuksilla hallintaan.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 02.08.2017 18:34

MTV UUTISET – STT

Taudin saaminen rokotuksen jälkeen on harvinaista, mutta mahdollista.

Pirkanmaalla asuva ihminen on sairastunut tuhkarokkoon Italian-matkan jälkeen, kertoo Pirkanmaan sairaanhoitopiiri.

Myös samassa seurueessa matkustaneilla on ilmaantunut tulehdusoireita. Oireiden perusteella on mahdollista, että tautitapauksia on enemmänkin kuin yksi, sanoo sairaanhoitopiirin infektioyksikön apulaisylilääkäri Reetta Huttunen. Muista seurueen jäsenistä otettujen näytteiden tulokset valmistuvat torstain aikana.

Huttusen mukaan varmistus ensimmäisestä tartunnasta saatiin tiistaina.

– Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) ilmoitti, että heinäkuun lopussa meidän ensiavussamme hoidettavana olleella potilaalla on havaittu tuhkarokko.

Huttusen mukaan potilas on niin hyvässä kunnossa, että hän on kotihoidossa ja toipumassa hyvää vauhtia.

Taudin voi saada rokotteen jälkeenkin

Sairastunut on saanut tuhkarokkorokotteet lapsuudessaan. Kaikki sairastuneen kanssa matkanneet aikuiset ovat myös rokotettuja tai sairastaneet tuhkarokon.

Huttusen mukaan sairastunut on todennäköisesti saanut taudin Italiassa muun muassa itämisajan perusteella.


– Suomessa selvitämme, missä nämä ihmiset ovat liikkuneet. Kartoitamme tilannetta THL:n kanssa ja mietimme, onko sellaisia ihmisiä, jotka ovat altistuneet tartunnoille.

Huttusen mukaan Italiassa on suuri tuhkarokkoepidemia ja sairastuneita on 3 800.

– Siellä on todettu, että tartunnan saaneista 3–6 prosenttia on ollut rokotettuja. Eli on harvinaista, mutta mahdollista, että rokotettu ihminen saa taudin.

– Rokotettu ihminen ei todennäköisesti levitä tautia eteenpäin. On suhteellisen epätodennäköistä, että rokotettu ihminen käynnistäisi Suomen mittakaavassa epidemian.

Huttunen muistuttaa, että tuhkarokko on saatu Suomessa rokotuksilla hallintaan.

– Ei voi kyllin korostaa, että ihmiset katsoisivat rokotussuojansa kuntoon.

"Rokottamattomia lapsia en veisi Italiaan"

Myös Romaniassa jyllää laaja tuhkarokkoepidemia. Yli 30 ihmistä on kuollut tautiin, heistä suurin osa lapsia.

– Toki sairastuneitakin on ollut yli 8 000, Huttunen kommentoi Romanian tilannetta.

Huttusen mukaan tuhkarokon vaikean tautimuodon saaminen ei ole kovin yleistä.

– On hyvin harvinaista, että tuhkarokkoon menehtyy, puhutaan enemmänkin promilleista. Silloin kun suuret joukot sairastuvat, niin mukana on niitä, jotka saavat komplikaatioita eli keuhkokuumetta, korvatulehduksia tai keskushermostotulehduksia.

Huttunen sanoo, että ulkoministeriö tai THL eivät ole tehneet matkailurajoituksia Italiaan matkustamisesta.

– Jos on täysin rokottamaton, niin harkitsisin matkaa pariin kertaan. Mutta jos on rokotettu, niin en usko, että matkaa tarvitsee perua, sillä kokonaisriski on silloin aika pieni.

– Rokottamattomia lapsia en itse ainakaan veisi tällä hetkellä Italiaan. 

Lisää aiheesta:

Tänä vuonna Suomessa todettu jo kahdeksan tuhkarokkotapausta – "Kyllä se leviää, jos vain tilaisuus on"Tuhkarokkotapauksia todettu alkuvuonna jo poikkeuksellisen paljon: Hengenvaarallisen sairauden voi saada jopa Ruotsin-laivalla – "Siellä voi olla mistä tahansa tulleita"Tuhkarokko leviää: Luodossa uusia sairaustapauksia, lisätartunnat mahdollisia – "Sairastuneet ovat rokottamattomia"Tuhkarokkoon sairastunut esikoululainen on hyvässä kunnossa – pysyy edelleen eristettynäViisi yksinkertaista kysymystä tuhkarokosta – asiantuntija vastaa: "Tämä on niin tarttuva tauti, että jopa samasta tilasta kulkeminen saattaa johtaa tartuntaan"Luodon tuhkarokkotapauksessa on odotettavissa uusia sairastuneita – tartunta ei tullut kunnalle yllätyksenä: "Tämä on aikapommi, jonka laukeamista on odotettu"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 13:40
    Isänpäivä

    48 isää sai historiallisen kunnianosoituksen – katso lista kaikista palkituista

  • 12:05
    Tapaturmat

    Vakava tapaturma Kouvolan Action Parkissa – MTV tavoitti Tykkimäen johdon

  • 11:45
    Isänpäivä

    Tasavallan presidentti on myöntänyt kunniamerkin 48 isälle

  • 10:52
    Sää

    Meteorologilta shokkiennuste: Talvikaaos pamahtaa Suomeen

  • 10:37
    Huomenta Suomi

    Suorassa lähetyksessä koskettava käänne! Suosikkijuontajan lapset yllättivät isänsä