Israel käy uusiin parlamenttivaaleihin kahden suurimman puolueen tasavahvalla kannatuksella.
Viimekeväisten vaalien jälkeen maahan ei onnistuttu neuvottelemaan uutta hallitusta, joten nyt käydään uusi kierros. Siihenkin kohdistuvat odotukset ovat verraten vaatimattomat, sillä vaalitulos saattaa olla pitkälti kevään toisinto. Maan sisä- ja ulkopoliittiset ongelmat eivät ole muuttuneet miksikään, eikä mitään uusia ratkaisuvaihtoehtojakaan ole näkyvissä.
Pitkäaikainen pääministeri Benjamin Netanjahu on esiintynyt julkisuudessa voitonvarmana. Vaikka hänet tunnetaan tarmokkaana ja kovapuheisena tahtopoliitikkona, ei ole selvää, että hänen johtamansa Likud-puolue voittaa vaalit. Vielä vähemmän varmaa on, että Netanjahusta tulee seuraava pääministeri.
Netanjahun vaalivankkurin rattaisiin heittää kapuloita Israelin sinivalkoinen liittouma, joka on mielipidemittauksissa tasoissa Netanjahun Likudin kanssa.
Sinivalkoisia johtaa Benny Gantz, politiikassa verraten kokematon, mutta maassa muutoin laajalti tunnettu asevoimien entinen kenraali.
Kova tai tiukka linja
Netanjahun mahdollinen jatko pääministerinä merkitsee kovan politiikan jatkumista, sillä hän on luvannut vaalikampanjassa muun muassa, että liittäisi Länsirannan siirtokuntia virallisesti osaksi Israelia.
Tämä heikentäisi entisestään jo muutoinkin hentoja palestiinalaisten ja Israelin välisen konfliktin ratkaisumahdollisuuksia ja kahden valtion mallin toteutumista. Malli tarkoittaa, että palestiinalaisalueista muodostettaisiin itsenäinen Palestiinan valtio.