Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Israel sanoi vastaavansa voimakkaasti Hizbollahin iskuun

Kuvituskuva. Israelin sotilaita Gazassa 3. lokakuuta julkaistussa kuvassa. Israel käy maasotaa Gazan lisäksi myös Libanonissa Hizbollahia vastaan.
Kuvituskuva. Israelin sotilaita Gazassa 3. lokakuuta julkaistussa kuvassa. Israel käy maasotaa Gazan lisäksi myös Libanonissa Hizbollahia vastaan.All Over Press
Julkaistu 14.10.2024 20:44

MTV UUTISET – STT

Hizbollah ampui raketteja kohti Israelin sotilastukikohtia myös maanantaina. Toistakymmentä ihmistä kuoli Israelin iskussa Pohjois-Libanoniin.

Israelin puolustusministerin Yoav Gallantin mukaan Israel aikoo vastata voimakkaasti iskuun, jonka libanonilainen äärijärjestö Hizbollah teki maan sotilastukikohtaan. Gallant kertoi asiasta Yhdysvaltain puolustusministerille Lloyd Austinille.

Lue myös: Ulkoministeri Valtonen: Suomi tuomitsee itsestäänselvästi iskut YK:n rauhanturvaajia vastaan

Myös pääministeri Benjamin Netanjahu sanoi Israelin iskevän "säälimättömästi" Hizbollahia vastaan. Kostotoimet ulottuvat Netanjahun mukaan myös Beirutissa oleviin kohteisiin.

Neljä Israelin sotilasta kuoli sunnuntaina Hizbollahin tekemässä lennokki-iskussa Israelin sotilastukikohtaan. Lisäksi ainakin 60 sotilaan kerrotaan haavoittuneen. Sotilastukikohta sijaitsee maan pohjoisosassa Haifan kaupungin lähellä.

Hyökkäys oli tappavin Israelin tukikohtaan tehty isku sitten syyskuun 23. päivän, jolloin Israel lisäsi hyökkäyksiään Libanoniin.

Hizbollahin ja Israelin väliset taistelut jatkuivat maanantaina. Libanonin Punaisen Ristin mukaan ainakin 18 ihmistä on kuollut Israelin iskuissa Pohjois-Libanoniin. Libanonin terveysministeriö ilmoitti uhriluvuksi yhdeksän ihmistä.

Kyseessä oli ensimmäinen kerta, kun Israel iski Libanonin pääasiassa kristitylle alueelle. Siellä ei ole Hizbollahin perinteisiä tukikohtia.

Hizbollah kertoi ampuneensa aamupäivän aikana raketteja kohti kahta Israelin sotilastukikohtaa. Iskuja tehtiin jälleen lähelle Haifan kaupunkia ja Israelin keskiosiin lähelle Netanyan kaupunkia.

Israelin asevoimat kertoi, että se pysäytti maanantaina useita Libanonista ammuttuja ohjuksia. Israelin mukaan se torjui iskun myös sotilastukikohtaan lähellä Haifaa.

Israelin armeijan komentaja Herzi Halevi vieraili tukikohdassa maanantaina.

– Olemme sodassa, ja hyökkäys kotirintaman harjoitustukikohtaan on vaikea asia, ja seuraukset ovat tuskallisia, Halevi sanoi sotilaille.

Lue myös: USA lähettää sotilaita Israeliin

Taistelut jatkuvat rajaseudulla

Hizbollah kertoi, että taistelut jatkuivat maanantaina eteläisessä Libanonissa.

Hizbollahin mukaan sen taistelijat ottivat useita kertoja yhteen israelilaissotilaiden kanssa. Hizbollahin mukaan Israelin joukot yrittivät tunkeutua rajan tuntumassa sijaitseviin kyliin.

Myös sunnuntaina Hizbollah ja Israelin joukot taistelivat Libanonin ja Israelin rajaseuduilla.

Israelin viimeaikaiset iskut ovat keskittyneet yhä enemmän Hizbollahin perinteisten tukikohtien ulkopuolelle Etelä-Beirutissa sekä Libanonin etelä- ja itäosissa.

Sunnuntaina Libanonin valtiollinen uutistoimisto NNA sanoi Israelin joukkojen kiihdyttäneen hyökkäyksiään Etelä-Libanoniin peräkkäisillä ilmaiskuilla, jotka kohdistuivat useisiin rajakyliin. Myöhemmin se raportoi, että Israelin isku Mayfadouniin Etelä-Libanonissa tappoi viisi ihmistä ja haavoitti yhtä.

Iranin tukema Hizbollah varoitti sunnuntaina antamassaan lausunnossaan Israelia siitä, että sotilastukikohtaan tehtyä iskua pahempaa on luvassa, jos Israel jatkaa hyökkäystään Libanoniin.

Lue myös: Lähi-idän tilanne äärimmäisen kireä – EU:n ulkoministerit koolle

Lue myös: Tutkija: Israelin iskut Unifil-joukkoihin eivät ole sattumaa

Lisää aiheesta:

Israel torjui ehdotuksen tulitauosta LibanonissaHizbollah uhkasi hyökätä kohteisiin ympäri Israelia Libanonissa eilen sodan verisin päivä – Israelin hyökkäys laajeni massiiviseksiLibanon: Lähes 500 ihmistä kuollut Israelin iskuissa, ainakin 35 on lapsiaHizbollah-pomo: Israel-operaatio onnistuiIsrael on tehnyt ilmaiskuja Libanoniin ja Gazaan – osa iskuista on osunut lähelle palestiinalaisten pakolaisleiriä
Israelin ja Hizbollahin sotaKonfliktitLähi-itäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Israelin ja Hizbollahin sota
  • 26.10.14:57
    Israel

    Israel iski taas Libanonin eteläosaan, kaksi kuoli

  • 3.10.19:56
    Libanon

    Israel iski kranaatein lähelle rauhanturvaajia Libanonissa

  • 20.8.05:58
    Israel

    Syyrian ja Israelin edustajat tapasivat Pariisissa – tarkoitus "lieventää maiden välistä tilannetta"

  • 6.8.17:30
    Hizbollah

    Hizbollah tyrmäsi Libanonin päätöksen aseriisunnasta: "Käyttäydymme niin kuin tätä ei olisi olemassa"

  • 21.6.10:48
    Hizbollah

    Israel iski Hizbollahia vastaan Libanonissa