Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Isänpäivän karmiva löytö hoivakodista: "Likaiset vaatteet, ulosteiset lakanat ja tahmea lattia"

Niina Parviainen on joutunut siirtämään isäänsä jo kolmanteen hoivakotiin laiminlyöntien vuoksi.
Niina Parviainen on joutunut siirtämään isäänsä jo kolmanteen hoivakotiin laiminlyöntien vuoksi.
Julkaistu 10.11.2015 14:22
Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

RaijaKantomaa

Nina Parviainen lapsineen järkyttyi perin pohjin, kun he isänpäivänä vierailivat isänsä ja ukkinsa luona Mainio Vireen yksityisessä hoivakodissa.

– Olin etukäteen ilmoittanut tulostamme isäni luo lasten kanssa. Lapseni oli erityisen järkyttyneitä huoneen siivottomuudesta. Huoneessa oli kuvottava haju. Tilanne oli todella ahdistava.  Isäni yritti peittää ulosteisia lakanoitaan meiltä. 

– Isänpäiväni meni siihen, kun vaihdoin isän vaatteet, siivosin huoneen perusteellisesti ja vaihdoin puhtaat lakanat. Lapseni kauhistelivat tilannetta vieressä. Isäänikin hävetti tilanne, vaikka hänellä on muistihäiriöitä ja vakava aivovamma, toteaa Parviainen.

Parviainen on kertonut myös isänsä tilanteesta avoimesti Facebook-sivuillaan:

Kyllä oli taas vuoden surullisin päivä. Kävin katsomassa isääni hoitokodissa. Lakanat oli pas..ssa,huoneen lattia täys tahmeita läikkiä, multaa ja hiekkaa. Isällä samat vaatteet kuin kolme viikkoa sitten viimeksi käydessäni. Valitti kipua varpaissa ja sukat poistettuani näky ja haju oli karmea.


Samat vaatteet viikkoja

Parviaisen mukaan hänen 62-vuotias isänsä asuu mielenterveys- ja päihdekuntoutujien tukiasunnossa Ykköskoti Lotassa Tuusulassa.

– Isälläni on vakava aivovamma pahoinpitelyn seuraksena. Isä ei selviä yksin, sillä hänen lähimuistinsa on mennyt. Entisenä päihteidenkäyttäjänä hänen sanankäyttönsä on verbaalisesti aggressiivista eikä suihkuun meno ole aina helppoa, kuvailee Parviainen aiemmin jopa kadulla asunutta isäänsä.

Näin hän kirjoittaa Facebook-sivuillaan:

"Tänään kysyttyäni vuorossa olevalta hoitajalta/ohjaajalta lakanoista ja muista hygienia-asioista sain vastauksen,että nyt on ollut paljon sairastumisia ja sijaisia paljon....mitä ihmettä!"

– Olen kysellyt isäni hoitoa koskevista kirjauksista, mutta en ole saanut tyydyttäviä vastauksia. Isälläni on ollut samat vaatteet useita viikkoja eikä lakanoita ollut vaihdettu. Hoivakodista soitettiin tosin viime viikolla, että isälleni on tilattu jalkahoito, toteaa Parviainen.

Silti paras paikka – isä viihtyy

Parviaisen mukaan hänen isänsä viihtyy erinomaisesti Ykköskoti Lotassa.

– Isä on kuntoutunut Lotassa, koska se on rauhallinen paikka. Isäni on alkanut käydä päivittäin Hyrylän keskustassa kaupassa kävellen. Hän on löytänyt mukavaa juttuseuraa muista asukkaista. 

– Aiemmissa hoivakodeissa asiat olivat todella huonosti ja olen joutunut siirtämään isäni jo kolme kertaa, koska niissä laiminlyönnit olivat niin käsittämättömän pahoja. En haluaisi siirtää isääni enää, sillä hän viihtyy Lotassa erittäin hyvin. Toivottavasti siisteysasiat saadaan kuntoon nyt, lisää Parviainen.

Lisää aiheesta:

Asumisyksikkö hukkasi vaikeasti aivovammaisen miehen yksin kauppakeskukseen yli 10 tunniksi, vasta vaimon soitto herätti: "Tiedättekö, missä mieheni on?"Hannelen 92-vuotias isä karkailee öisin ja pelkää kotonaan villieläimiä – silti hän on liian hyväkuntoinen päästäkseen hoitoon: "Jos meitä ei olisi, isän tilanne olisi aivan hirveä"Merjan isä tukehtui ruokaan hoitokodissa – makasi kuolleena huoneessaan kolme päivää: "Meidän odotettiin tyhjentävän huonetta, vaikka isä oli sängyllä"Maarit järkyttyi ex-anoppinsa kotihoitokohtelusta Hangossa: "Ensimmäisenä vastaan tuli voimakas virtsan haju"Äiti tyrmistyi liikuntavammaisen Jeren, 20, kohtelusta asumisyksikössä: "Sydän särkyneenä itkin kotimatkan"Tämäkö meitä odottaa? Omaisten järkyttävät kertomukset vanhustenhoidosta Suomessa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:04
    Tasa-arvo

    Suomalainen klubi ei hyväksy naisia jäsenikseen vieläkään

  • Eilen19:57
    Tietoturva

    Tämä arkinen asia altistaa digihuijauksille – "Pankit eivät tee tarpeeksi", sanoo IT-asiantuntija

  • Eilen19:53
    Turvallisuus

    Mitä jos sähköt katkeavat ja nettikin mykistyy? Varaudu näin

  • Eilen18:37
    Veneet ja laivat

    Tilanne päällä Kotkassa – MTV todisti erikoista veneselkkausta

  • Eilen18:31
    Pelastusoperaatiot

    Miska ei epäröinyt, kun näki nuoren pojan hukkumaisillaan – presidentti antoi tunnustuksen sankariteosta