Laihtunut, muistisairas vanhus makasi asuntonsa sängyssä janoissaan ja nälissään.
Maarit Junnola oli syyskuun alussa käymässä entisessä kotikaupungissaan Hangossa. Samalla reissulla hän halusi käydä tapaamassa entistä anoppiaan, yksin asuvaa iäkästä naista.
Junnola meni naisen asunnolle, mutta kukaan ei tullut avaamaan ovea. Puhelimellakaan vanhukseen ei saanut yhteyttä. Lopulta Junnola soitti Hangossa asuvalle pojalleen, jolla oli avaimet isoäitinsä asuntoon.
– Ensimmäisenä oven avattuani huomasin voimakkaan virtsan hajun. Entinen anoppini makasi vuoteessaan hyvin laihtuneena ja huonokuntoisena.
Vaikka Junnolan ja ex-anopin tapaamisesta olikin aikaa, oli hänen poikansa käynyt tapaamassa mummoaan ja näyttänyt tapaamisesta ottamiaan kuvia Junnolalle.
– Tuntui, että vaikka kuvien otosta oli vain muutama viikko, oli hän laihtunut entisestään.
Janoinen vanhus makasi sängyssä
Dementiaa sairastanut nainen ei tunnistanut tulijoita, mutta ilahtui Junnolan mukaan kuitenkin käynnistä. Nainen oli myös janoinen ja hän pyysi saada juotavaa. Junnola lämmitti naiselle myös nakkeja mikrossa.
– Kun toin ne hänelle, ei hän edes muistanut niitä pyytäneensä. Se kertoo tietysti dementian tasosta.

