Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuubalaislentopalloilijoiden raiskausepäily: Kaikki neljä vapautumista vaatineet pidetään vangittuna

Julkaistu 19.07.2016 14:58(Päivitetty 19.07.2016 16:56)

MTV UUTISET – STT

Pirkanmaan käräjäoikeus käsitteli tänään neljän raiskauksesta epäillyn kuubalaislentopalloilijan vaatimusta päästä vapauteen. Kaikkien anomus hylättiin.

Kuudesta raiskauksesta epäillystä kuubalaislentopalloilijasta neljä valitti vangitsemisestaan. Käräjäoikeus päätti tänään jatkaa kaikkien neljän vangitsemispäätöstä.

Vagitsemisestaan valittivat Dariel Miranda Albo, Osmany Santiago Uriarte Mestre, 21, Abraham Alfonso Gavilan ja Rolando Cepeda Abreun, 27.

Albon asianajaja Pirkka Lappalainen kertoi Ilta-Sanomille uskovansa, että hänen päämiehensä tullaan ensi viikolla vapauttamaan dna-tutkimusten valmistumisen myötä.

Rikoskomisario ja tapauksen tutkinnanjohtaja Joni Länsipuron mukaan jokainen on vastustanut vangitsemispäätöksen jatkamista. Hän kuitenkin korosti, että tämä on eri asia kuin se, että kiistäisi rikoksen tai tapahtumaketjun.  

Keskiviikkona käräjillä puntaroidaan viidennen pelaajan vangitsemisen edellytyksiä.  

Tutkinta loppusuoralla

Kuuban lentopallomaajoukkue oli saapunut Tampereelle pelaamaan Maailmanliigan otteluita. Epäilty törkeä raiskaus tapahtui poliisin mukaan joukkueen majapaikassa, joka oli hotelli Ilves. Tapauksen johdosta vangittiin viime viikolla kaikkiaan kuusi pelaajaa.

Länsipuro sanoi, että tapahtumien kulku on jo poliisille "kohtuullisen selvä" ja tähän on päästy erilaisilla tutkinnan menetelmillä. Hän ei yksilöinyt, mitä poliisilla on ja mitä ei. 

– Kyllä meillä (esitutkinnassa) se tapahtumien kulku on aika lailla selvä. Sitten onkin käräjäoikeuden ja syyttäjän tehtävä aikanaan arvioida, minkälaisiin rikoksiin ja minkä tasoisiin tekoihin kukin on mahdollisesti syyllistynyt ja mahdollisesti saa rangaistusta.  

Tutkinta on loppusuoralla ja kuulustelut "koko lailla suoritettu".  

– Nyt vaan esitutkintaa viimeistellään ja lausuntoja odotellaan.  

Teknisen rikostutkinnan tulokset eivät myöskään ole valmistuneet. Poliisin tavoitteena on saada esitutkinta päätökseen heinäkuussa.  

Vaikka useat Kuuban maajoukkuepelaajat jäivät rikosepäilyn vuoksi jumiin Suomeen, Kuuba on osallistumassa Rion olympialaisten lentopalloon. Kisoihin joukkue menee vaihtuneella valmennusjohdolla. Valmennuskaksikko sai muun muassa OnCuba-lehden mukaan potkut Suomen-matkan skandaalin jälkeen.

Mahdolliset syytteet tapauksessa on nostettava viimeistään 26. elokuuta.  

2:21Tutkinnanjohtaja: Kuuban muu lentopallojoukkue järkyttynyt ja pahoillaan

Lisää aiheesta:

Ranska päätti luovuttaa Vastaamo-epäillyn Suomeen – KRP: "Tulee pitkä hikinen kevät" Hotellihuone, suomalaisnainen ja kuusi kuubalaista lentopalloilijaa – mitä tapahtui Tampereella?Kuubalaislentopalloilijoiden siirto vankilaan huolettaa : "Turvallisuus taattava" Neljä kuubalaispelaajaa hakee vapauttamistaan - vangitsemiskäsittely iltapäivälläKuubalaisten raiskausepäily: 5 faktaa jotka sinun täytyy tietääTörkeästä raiskauksesta epäillään jo kahdeksaa kuubalaispelaajaa: Olympiatason urheilijoita
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen20:13
    Poliisin virkarikokset

    Puoli pulloa viinaa työvuorossa – konstaapeli päihtyi virka-ase vyöllä

  • Eilen17:37
    Rikos

    Oikeus: Mies tappoi naisen Lapualla lyömällä tätä teräaseella päähän yli 10 kertaa – määrättiin mielentilatutkimukseen

  • Eilen16:54
    Henkirikokset

    17-vuotiasta syytetään perheenisän murhasta Pyhtäällä – puhelimesta löytyi järkyttäviä viestiketjuja

  • Eilen16:51
    Rikos

    Krista Kiurun pahoinpitelijä käytti pelättyä kohuhuumetta ennen tekoa – "Vedin tuhdin annoksen"

  • Eilen15:17
    Väkivaltarikokset

    Kuopion palkkamurhavyyhti punnittiin käräjillä – yksi joutui vankilaan