Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

IS: Eduskunnan rokoteryhmän johtaja haluaa koronakriisin keskellä rokottaa kaikki yli 65-vuotiaat pneumokokkia vastaan

6:52Koronatartunnan voi saada jopa 10 metrin päästä - tutkija kommentoi uusimpia tietoja koronastaVideo: Koronatartunnan voi saada jopa 10 metrin päästä.
Julkaistu 13.04.2020 21:41
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Eduskunnan rokoteryhmän puheenjohtaja Veronica Rehn-Kivi (r) haluaisi, että Suomessa rokotettaisiin kaikki yli 65-vuotiaat pneumokokkia vastaan. Pneumokokki aiheuttaa mm. keuhkokuumetta.

Rehn-Kivi kommentoi Ilta-Sanomille, että rokotusten merkitys sairauksien ennaltaehkäisyssä korostuu tällaisina aikoina.

– Terveydenhuolto kuormittuu nyt paljon, ja kaikkea ylimääräistä terveydenhuollon kuormitusta ja sairaalahoitoa vaativia sairauksia on vältettävä, Rehn-Kivi toteaa lehdelle.

Lue myös: MTV seuraa koronavirustilannetta kotimaassa: varmistettuja tartuntoja on nyt Suomessa 3 064 – virus on aiheuttanut 59 ihmisen kuoleman

Rokotusten yhteishinnaksi on arvioitu 40 miljoonaa euroa. Rehn-Kiven mukaan rokotukset maksaisivat kuitenkin itsensä nopeasti takaisin vähentyneinä sairaala- ja tehohoitopäivinä. Samalla vapautuvia resursseja voitaisiin käyttää täysipainoisemmin koronapandemiassa vaativinta hoitoa tarvitseville potilaille. 

Lisää aiheesta:

Korona nostaa päätään – ylilääkäri kertoo, ketkä tauti vie teholle ja miltä tuleva syksy ja talvi näyttävät viruksen varjossaKoronarokotteita saatetaan jakaa kohta alakouluikäisille – koko väestö pitäisi rokottaa, sanoo HUS-johtajaKainuussa liikkuu synkkiä huhuja koronarokotteista – sote tyrmää perättöminäRokotetutkija KSML:lle: Koronarokote syksyllä 12-vuotiailleHusin toimitusjohtaja Ilta-Sanomille: Suomen rokotusohjelma on epäeettinen – "Kolmas aalto alkaa syksyllä"Kuinka pahasti Suomen koronarokotukset viivästyvät? "Merkittävästi", vastaa THL
KoronavirusRokotteetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella