Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

IS: Alastomana trampoliinilla hyppinyt valittaa tuomiostaan korkeimpaan oikeuteen

Mies kulki asunnossaan niin, että alastomuus näkyi ikkunoista talon ulkopuolelle. Lisäksi tämä oli hyppinyt alasti pihallaan trampoliinilla. Kuvituskuva.
Mies kulki asunnossaan niin, että alastomuus näkyi ikkunoista talon ulkopuolelle. Lisäksi tämä oli hyppinyt alasti pihallaan trampoliinilla. Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 29.09.2015 14:02
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Sekä käräjä- että hovioikeudessa sukupuolisiveellisyyden julkisesta loukkaamisesta tuomittu jyväskyläläismies aikoo hakea valitusoikeutta korkeimpaan oikeuteen saakka.

Asiasta kertoi Ilta-Sanomat.

Mies tuomittiin, koska tämä oli kävellyt kotonaan alasti lukuisia kertoja tietoisena siitä, että hänen alastomuutensa näkyy ikkunoiden kautta myös kadulla kulkeville ihmisille. Lisäksi hän oli pomppinut alasti trampoliinilla omalla pihallaan.

Ilta-Sanomien haastattelussa miehen asianajaja Mia Kavasto kertoo, että kyse on ihmisen perustuslaillisesta oikeudesta oleskella omassa kodissaan, alasti tai ei.

Hovioikeus ei puolustuksen mukaan perustellut ratkaisussaan, miten yksityisellä paikalla on ylipäänsä voitu tehdä julkista esiintymistä vaativa rikos.

Puolustus huolissaan naapurikyttäämisestä

Puolustuksen mukaan hovioikeus arvioi tilannetta yksinomaan naapurien näkökulmasta, jotka olivat korostaneet nimenomaan alastomuuden olleen paheksuttavaa.

Vastaaja vakuuttaa, ettei hänen tarkoituksensa ollut esitellä itseään ikkunassa.

Vastaajaa myös kummastuttaa se, että naapurit tekivät havaintonsa useiden kymmenien metrien päästä.

Kavasto on huolissaan ratkaisusta myös yksilön näkökulmasta. Hän pelkää, että toisten ihmisten kotirauhan piiriin kuuluvien tapojen paheksuminen saa päätöksestä tukea.

– Onko tämän tuomion jälkeen sallittua seurata naapurin toimintaa olohuoneessaan ja jos siitä ei pidä, raportoida naapurista poliisille, hän toteaa Ilta-Sanomien haastattelussa.

Rikos
Toimittajan kuva
Ville Eklund
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Äiti teki pojastaan satoja huoli-ilmoituksia saamatta apua – lopulta poika kuoli kahden junan väliinToinen tunnelisotavideoista syytetyistä ei saapunut oikeuteen – puoliso valitti Facebookissa miehen "vain makaavan sohvalla"Takapihalle kyhätty juustotehdas tuli kalliiksi Australiassa"Näyteikkunamies" pervoili leluilla ikkunassa – teot näkyivät suoraan leikkipuistoonLukuisia pyöriä varastanut Keijo kertoo, miksi sinunkin pyöräsi on voitu viedä: "Se on raaka totuus"Syyttömien oikeusapuleikkauksille täystyrmäys – asiantuntija listasi keskeiset ongelmat

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 06:29
    Petokset

    Näin suomalaiset huijaavat vakuutusyhtiöitä – kolme yleisintä vedätystä

  • 05:51
    Rikospaikka

    Rikospaikka näyttää ainutlaatuista materiaalia poliisin salaperäisestä Karhu-erikoisjoukosta

  • Eilen18:03
    Rikosepäilyt

    Yle: Poliisilaitoksen vartijaa epäillään vakavasta rikoksesta

  • Eilen17:02
    Turku

    Turun Uittamolla jo kolme tulipaloa reilussa viikossa – poliisi epäilee tahallaan sytytetyiksi

  • Eilen15:08
    Henkirikokset

    Äitinsä Tampereella kuoliaaksi puukottanut mies oli syyntakeeton