Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Inkoolaisella ratsastustallilla ei pelätä liukkaita kelejä – nuoret naiset keksivät keinon, miten lantaa pystyy kätevimmin kärräämään jäisellä pihalla

0:40Alisa ja Elena ottavat hevostallilla liukkaista keleistä kaiken hauskuuden irtiAlisa ja Elena ottavat hevostallilla liukkaista keleistä kaiken hauskuuden irti.
Julkaistu 21.02.2019 06:38

MTV UUTISET – Pyry-Jukka Peltomäki

Suomessa tuskaillaan tällä hetkellä liukkaiden kelien kanssa, mutta inkoolaisen hevostallin Alisa Virpi ja Elena Wuorimaa ottavat haastavista keliolosuhteista kaiken hauskuuden irti. Koska kengillä kävely jäällä on vaikeaa, päättivät nuoret naiset ottaa avuksi luistimet.

Nuoret naiset tekivät tallitoimistaan hauskan videon, joka on kerännyt sosiaalisessa mediassa suurta suosiota. Videon alussa Alisa Virpi tuskailee talliaskareiden parissa umpijäässä olevalla tallipolulla. Kottikärryillä eteneminen on varsin hankalaa peilikirkkaassa mäessä.

Meno muuttuu kuitenkin erikoisemmaksi, kun tallisaappaat vaihtuvat vitivalkoisiin luistimiin ja talvitakin alta pilkistää sähkönsininen tyllihame.

Työt hoituvat luistimilla

Tallityöt luistimilla vaikuttavat hyväntuulisella videolla hoituvan varsin mallikkaasti, aina lannan kärräämisestä hevosen taluttamiseen.

Videon ovat tehneet kaksi alle parikymppistä lännenratsastuksen harrastajaa Alisa Virpi ja Elena Wuorimaa. Nuoret pyörittävät Inkoossa omaa ratsastukseen keskittyvää Wilhelmsro Ranch 4h-yritystään.

Virpi ja Wuorimaa kertovat, että he keksivät idean luistinvideolle hankalien olosuhteiden takia. Videon huima suosio yllätti heidät.

– Täällä on ollut niin liukasta, että tallihommien tekeminen on ollut hankalaa viime aikoina. Halusimme tehdä lyhyen klipin jäällä, mutta sitten ideoita tuli vain lisää. Täällä koko iso pihapiiri on jäässä, joten videon tekeminen oli helppoa. Julkaisimme videon Instagramin lisäksi Facebookin Talliniksit-ryhmässä, jossa se keräsi minuuteissa satoja tykkäyksiä ja ihailevia kommenteja.

Aiemmin nuoret naiset ovat tehneet sosiaaliseen mediaan lähinnä hevosvideoita.

– Näistä hauskoista huumorivideoista ihmiset tuntuvat tykkäävän, kun on hyvää musiikkia ja kaikki pystyvät samaistumaan liukkauteen.

Ideoita syntyy muun muassa kisamatkoilla

Nuoret ovat harrastaneet ratsastusta lapsuudesta lähtien. Molemmat keskittyvät lännenratsastukseen.

Elena Wuorimaa kertoo kiertävänsä kansainvälisiä kisoja kilpaillen lännenratsastuksen kuninkuuslajina pidetyssä reiningissä. Myös Alisa Virpi kertoo olevansa eniten kallellaan reiningin suuntaan.

– Olen kiertänyt paljon kansainvälisissä kisoissa ja viime kesänä sain EM-hopeaa yhdessä luokassa, Wuorimaa kertoo.

– Kierrämme paljon kisoja yhdessä ja siellä samalla kun kehitämme omaa juttuamme, niin haluamme pitää myös hauskaa. Ideat videoille syntyvät hetkellisinä päähänpistoina ja kuvaamme niitä mahdollisuuksien mukaan, lännenratsastajat toteavat.

Alisa Virpi ja Elena Wuorimaa eivät osaa sanoa, syntyykö ”luistinratsastuksesta” uutta lajia, mutta ainakin viraalivideon perusteella monet tykkäävät ajatuksesta.

– Ei sitä koskaan tiedä. Varovainen pitää ainakin olla, vaikka onneksi vielä meille ei ole mitään sattunut, Virpi ja Wuorimaa naurahtavat.

Lisää aiheesta:

Yli 100 tuhatta ihmistä seuraa 20-vuotiaan Venny Helénin leluhevosvideoita: "Videoni ovat auttaneet selviämään arjessa"Rosieta, 18, on haukuttu ja heitelty kivillä harrastuksensa vuoksiSuomalaista sisua huokuva video leviää ulkomailla – näin valtava jäälautta siirtyy pelkän soutuveneen voimalla: "Pieni ihminen saa aikaiseksi mitä vain"Matkailualan syvä ahdinko sai pohtimaan synkkiä vaihtoehtoja – kuusamolaisilta husky-yrittäjiltä loistoidea: "Ei tarvitse pelätä, että koirilta loppuu ruoka"Sinnikäs ja ikimuistoinen matka halki Suomen! 71-vuotias Ritva ratsasti seurueineen Hangosta Nuorgamiin: "Jos hevoset eivät olisi kantaneet, niin Ritva olisi luultavasti kantanut hevosetkin"Nelikymppiset suomalaisäijät yrittivät opetella nuorten muotitanssin – videolla jo 200 000 katselua: "Aikamoinen koordinaatiohaaste"
SääRatsastusTalviKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • 12:38
    Tulvat

    Katastrofi uhkaa suomalaisten syyslomakohdetta – Pekka Pouta: "Osa ihmisistä peloissaan"

  • 10:00
    Pekka Pouta

    Pekka Pouta povaa puolikuivaa syyslomaviikkoa

  • 06:42
    Pelastusoperaatiot

    Lohjalta löytyy ainutlaatuinen allas, jossa harjoitellaan myrskystä pelastautumista – katso video

  • Eilen11:55
    Uutisohjelmien aiheet

    Syyslomille iso säämuutos – tänne Pekka Pouta lähtisi

  • ke19:45
    Avaruus

    Draconidit puhkovat nyt taivasta – suomalaisbongareilla surkea kohtalo