Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Influenssarokotteet loppuivat jo – "Toivottavasti uudet tulevat ennen joulua"

Influenssarokotteita on otettu niin innokkaasti, että ne ovat loppuneet THL:n varastosta.
Influenssarokotteita on otettu niin innokkaasti, että ne ovat loppuneet THL:n varastosta.
Julkaistu 11.12.2016 06:36
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

pmakipetaja

Kansalliseen rokotusohjelmaan hankitut pistettävät influenssarokotteet ovat loppuneet Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) varastosta. Lisää rokotteita on kuitenkin tilattu.

– Parin viikon sisällä pitäisi saada rokoteannoksia lisää. Toivottavasti ne ehtivät tulla ennen joulua, sanoo THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek.

Uudet rokotteet jaetaan kuntien lääkekeskuksiin ja sairaala-apteekkeihin tilausten perusteella.

1,5 miljoonaa rokotetta

Tänä vuonna influenssarokotteita tilattiin 1,5 miljoonaa annosta. Määrä on suurempi kuin viime vuonna, jolloin rokotteita tilattiin 1,3 miljoonaa.

THL:n rokotusrekisterin mukaan influenssarokotteita on joulukuun 3. päivään mennessä annettu runsas 822 000 annosta. Rokotusrekisteri ei välttämättä ole ajan tasalla, koska osa tiedoista kirjautuu sinne viiveellä. Esimerkiksi sosiaalihuollon puolella annetut rokotteet pitää vielä erikseen kirjata terveyspuolen tietoihin.

– Olemme tiedottaneet aktiivisesti rokotuksen tarpeellisuudesta ja viime vuoden influenssakausi oli tavallista pahempi, pohtii Nohynek syytä rokotteiden suureen menekkiin.

Nenäsumuterokotteita karsastetaan

Sen sijaan kaksivuotiaille tarkoitettuja nenäsumuterokotteita on vielä paljon jäljellä.

– Ehkä vanhemmat karsastavat tällaista uudenlaista rokotetta ja haluavat ottaa lapselleen perinteisen pistettävän rokotteen, arvelee Nohynek.

Rokotetta on annettu 10 000 lapselle, kun alle 2-vuotiaita on noin 55 000.

– Se on hyvä kysymys, voisiko nenäsumuterokotteita antaa myös muille, jos niitä jää jäljelle. Se on rekisteröity 2-17 -vuotiaille. Lääkeviranomaisen näkökulmasta sille ei ole estettä, miettii Nohynek.

Tällä hetkellä vallitseva influenssavirustyyppi on A(H3N2). B-virus on yleensä lievempi ja se aiheuttaa epidemiaa kevättalvella.

Lisää aiheesta:

Milloin influenssarokotus kannattaa ottaa, ja kuka saa koronarokotteen? THL:n Nohynek vastaaAsiantuntijat puivat kolmatta koronarokotuskierrosta ja lasten rokottamista – professori tiukentaisi rajoituksia: ”Muuten olemme liemessä”Uusien rokotettavien määrä uhkaa hiipua kesällä – nämä syyt vaikuttavat nyt Suomen rokotetahtiinSuomeen on tullut 155 000 koronarokotetta – vasta kolmannes rokotteista on käytetty: "Kuntia kehotetaan nopeaan toimintaan"THL uskoo, että influenssarokotteita riittää suuresta kysynnästä huolimatta – julkisen puolen rokotteet varattu riskiryhmäläisilleInfluenssaepidemian huippu on käsillä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:38
    Kuopio

    Mikä värishow! Puijon torni verhoutui mestarin väreihin

  • 20:43
    OP

    OP:n palvelujen häiriöt ohi

  • 20:03
    Poliisi

    Jyväskylässä kadonnut nainen on löytynyt

  • 19:34
    Sote

    Sotejohtaja: Keskustelu rahoitusmallista ajautunut vaarallisille vesille – "Uhkana kansallinen moraalikato"

  • 18:36
    Viiden jälkeen

    Suomalaisissa tuberkuloosiparantoloissa elettiin villiä nuoruutta: "Monelle se oli elämän paras yhteisö"