Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Ilves-paineita ruodittu pukukopissa – Torontosta sanaillut Antti Pennanen: "Pitäisi osata käsitellä positiivisena"

Antti Pennasen Ilves otti lauantaina voiton HIFK:sta.
Antti Pennasen Ilves otti lauantaina voiton HIFK:sta. Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 20.01.2024 22:01
Toimittajan kuva
Jere Hultin

jere.hultin@mtv.fi

J_Hultin
Toimittajan kuva
Anssi Shemeikka

anssi.shemeikka@mtv.fi

anssishemeikka

Ilves-päävalmentaja Antti Pennanen otti viime viikolla puheeksi Ilves-joukkueeseen kohdistuvat ulkoiset paineet. Päävalmentaja ei halua, että joukkue kantaa harteillaan historian kuormaa.

LUE MYÖS: Pelicansin häkellyttävä voittoputki jatkuu – Ilves kaatoi HIFK:n jättiyleisön edessä

Pennanen nosti joukkuetta koskevat paineet esiin viime viikon perjantaina pelatun Ilves–Pelicans-ottelun jälkeen. 

– Voi olla, että on kohtuuttomiakin odotuksia. Pelaajat saattavat kantaa jotakin semmoista, mitä tämän joukkueen ei edes pitäisi kantaa. Paine ei tule sarjataulukosta, vaan jostain muualta, Pennanen kertoi viikko sitten.

– Sille on syynsä, miksi esimerkiksi Toronto ei voita Stanley Cupia kauhean usein. Siellä on varmaan jotakin samantyyppistä, hän jatkoi. 

Ilves–HIFK-ottelun yhteydessä mediakuutiolla joukkueenjohtaja Timo Peltomaa kertoi, että joukkueeseen kohdistuvia paineita on käsitelty kuluneen viikon aikana pukukopissa. 

Pennanen avasi painepuheitaan MTV Urheilulle viikkoa myöhemmin voitokkaan HIFK-ottelun jälkeen. Ilves kaatoi helsinkiläiset 3–1 yli 12 000 katsojan edessä. 

Ilves-valmentaja korostaa, että odotukset ja paineet kuuluvat ammattiin. Hänen mukaansa joskus ihmiset alkavat kuitenkin pelkäämään menettävänsä jotain, mitä ei ole vielä edes saavutettu. 

– Paineisiin liittyen, ne pitäisi osata käsitellä positiivisena. Toronto tai tämä joukkue ei ole yhtään mestaruutta vielä jättänyt voittamatta. Ei ruveta kantamaan sellaista historian taakkaa tai laiteta sitä tämän joukkueen kannettavaksi. Tämä on uusi vuosi, uusi joukkue ja uusi tarina. Liiga on erittäin kova. Täällä on paljon hyviä joukkueita, me olemme yksi niistä.  Meillä on mahdollisuus voittaa, mutta töitä on paljon edessä. 

Pennanen paljasti viime viikonloppuna, että Ilves-pelaaja oli saanut sosiaalisessa mediassa tappouhkauksen. Ilves on sittemmin tehnyt myös pelaajan perhettä uhanneesta viestistä rikosilmoituksen. 

– Vähän rauhallisemmin voitaisiin ottaa kaikki tämän jääkiekon ympärillä, Pennanen sanoo nyt.

LUE MYÖS: SaiPan loputtomalta tuntunut odotus päättyi – sitten jäällä nähtiin jotain todella kaunista

Pennasen mukaan paineita on ruodittu tasaisesti jo pitkään Ilves-kopissa. Jo pronssiin päättyneen viime kauden jälkeen. 

– Toki sitä ollaan koko ajan käsitelty. Se on myös se, että miten yksittäinen pelaaja niiden asioiden kanssa on. Se on lopulta sitten hänen vastuunsa. 

Ilves johtaa SM-liigaa. Sillä on kahden pisteen kaula Tapparaan, joka on pelannut kolme ottelua vähemmän. Ilves on pelannut viimeisten viikkojen aikana tuloksellisesti ailahtelevasti, mutta viiteen viime otteluun tilillä on kolme voittoa. 

– Tässä on vielä aikaa. Koko ajan koitetaan kehittyä ja mennä eteenpäin. Kova on tahti, hyvässä vaiheessa ollaan. Tänään oli erittäin kova peli. En usko että pelit tästä hirveästi kovenevat kevättä kohden. 

4:36Maalikooste: Ilves - HIFKIlves kaatoi HIFK:n 3–1 lauantaina – tässä ottelun maalikimara

Lisää aiheesta:

Muistatko? SM-liigafinalisti KalPan sisältä lyötiin pöytään räväkkä väite – taustalla seuraa vaivannut kuohuttava piirreAntti Pennanen kohautti erikoisella Toronto-heitollaan – yksi Ilvekseen liittyvä ilmiö hämmentää yhä: ”Sitä on vaikea selittää”JYP-luotsi Mikko Heiskaselta yllättävä lausunto kriisin keskellä – näin JYP-tähdet kommentoivat Sami Niku -kohuaPekka Virta on törmännyt yllätyksiin – mestariluotsi avaa vaikean liigasyksyn taustoja: "En tiedä, mikä minua ajaa tällaisiin paikkoihin"JYPin ruorista väistyvä Jukka Ahvenjärvi kummastelee KalPa-valmentajan sanoja – motivoi niillä pelaajiaan kauden aikana: "Kiitos hänelle"SM-liigan kärkeen povattu Ilves rämpii rajusti, TPS-pelissä näkyi huolestuttava ilmiö – Karri Kivi avaa koko vyyhdin
LiigaIlvesJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 12:26
    Pelicans

    Pelicansin riveihin tärkeä vahvistus – juuri kaukaloon palannut HIFK-konkari putosi taas rivistä

  • 11:35
    Pelicans

    SM-liigan pohjaseura kyntää jo toista kautta putkeen – "Paineita on helvetin paljon"

  • 10:38
    Liigaviikko

    SM-liigan entisen valtiaan touhu hämmentää – "Koetetaan koko ajan puhua mustaa valkoiseksi"

  • 08:19
    Leijonat

    Leijonien EHT-joukkueeseen yksi muutos

  • 08:02
    JYP

    SM-liigan pörssikärkenä poikkeuksellinen taituri – vastustajat reagoivat jo vaaralliseen uhkaan: "Sirkus pystyyn"