Ilves-päävalmentaja Antti Pennanen otti viime viikolla puheeksi Ilves-joukkueeseen kohdistuvat ulkoiset paineet. Päävalmentaja ei halua, että joukkue kantaa harteillaan historian kuormaa.
LUE MYÖS: Pelicansin häkellyttävä voittoputki jatkuu – Ilves kaatoi HIFK:n jättiyleisön edessä
Pennanen nosti joukkuetta koskevat paineet esiin viime viikon perjantaina pelatun Ilves–Pelicans-ottelun jälkeen.
– Voi olla, että on kohtuuttomiakin odotuksia. Pelaajat saattavat kantaa jotakin semmoista, mitä tämän joukkueen ei edes pitäisi kantaa. Paine ei tule sarjataulukosta, vaan jostain muualta, Pennanen kertoi viikko sitten.
– Sille on syynsä, miksi esimerkiksi Toronto ei voita Stanley Cupia kauhean usein. Siellä on varmaan jotakin samantyyppistä, hän jatkoi.
Ilves–HIFK-ottelun yhteydessä mediakuutiolla joukkueenjohtaja Timo Peltomaa kertoi, että joukkueeseen kohdistuvia paineita on käsitelty kuluneen viikon aikana pukukopissa.



