Ilmatieteen laitoksen johtamassa tutkimuksessa metsäpaloriskin ennakoidaan kasvavan Fennoskandiassa, eli Skandinavian niemimaalla, Suomessa ja Luoteis-Venäjällä ilmastonmuutoksen takia.
Kesäkuussa julkaistussa tutkimuksessa tarkasteltiin pitkällä aikavälillä metsäpalojen säännöllisyyttä ja laajuutta Fennoskandiassa.
Vaikka metsäpalot ovat näilläkin alueilla tyypillisiä, ne ovat pääosin pieniä eivätkä aiheuta merkittäviä yhteiskunnallisia häiriöitä. Tutkimusraportissa kuitenkin korostetaan, että metsäpalot lisääntyvät ilmastonmuutoksen seurauksena.
– Raportissa esitettyjen mallitulosten mukaan metsäpaloriski kasvaa tulevaisuudessa. Näin ollen myös paloihin liittyvät haittavaikutukset saattavat lisääntyä, Ilmatieteen laitoksen tutkimusprofessori Juha Aalto sanoo raportin julkaisutiedotteessa.
Vaikka metsäpaloriskin ei odoteta saavuttavan samanlaista tasoa kuin esimerkiksi Etelä-Euroopassa, ilmastonmuutoksen myötä paloille suotuisat olosuhteet yleistyvät.
Tämän takia tutkimuksen toteuttaneet tahot vaativat metsäpalojen hillitsemiseksi uudenlaisia havaintotyökaluja, kuten satelliittien ja miehittämättömien ilma-alusten hyödyntämistä sekä aiempaa tarkemmat paloriski- ja leviämisennusteet.
– Metsäpalot ovat suuri haaste, joka vaatii sekä monitieteistä tutkimusta että eri sektorien kuten pelastuslaitosten, sääpalvelun, metsäyhtiöiden ja metsänomistajien välistä läheistä yhteistyötä myös kansainvälisellä tasolla, Pelastusopiston tutkimusjohtaja sanoo tiedotteessa.
