Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ilman sijoitusta jäänyt Miss Suomi -finalisti avautuu katkerana: ”En voi peittää pettymystäni”

Julkaistu 03.10.2018 08:45
Toimittajan kuva

Ida-Annika Niva

ida-annika.niva@mtv.fi

Pettynyt Miss Suomi -finalisti Jenna Ruohola arvostelee kanssakilpailijoitaan ja tuomareita.

VIDEO: Vuoden 2018 Miss Suomeksi kruunattiin Alina Voronkova.

Miss Suomi -finaalissa lauantai-iltana kilpaillut Jenna Ruohola purkaa pettymystään sosiaalisessa mediassa. Ilman sijoitusta jäänyt Ruohola kirjoittaa Instagramissa, ettei finaalin lopputulos ollut sellainen, kuin hän odotti.

– En koe tarvetta esittää onnellista kolmikon puolesta, kun en sitä rehellisesti voi kaikkien osalta olla. Kyseisessä kolmikossa ei ole mielestäni tarpeeksi sitä osaamista, jota annettiin ymmärtää, että tänä vuonna haetaan.


Ruoholan mielestä kolmen parhaan joukkoon sijoittuneet eivät ole valmiita kansainvälisiin kilpailuihin. Hänen mukaansa kaikki finalistit eivät olleet tarpeeksi kokeneita esiintyjiä.

– Kuten finaalilähetyksessä näimme, moni menee lukkoon helponkin kysymyksen edessä, kun tilanne jännittää. Ja kisa sentään käytiin äidinkielellämme. 

Ruoholan mukaan tuomaristo ei arvioinut finalistien suoriutumista tarpeeksi kokonaisvaltaisesti. Hän kertoo hankkineensa esiintymiskokemusta ja luoneensa kontakteja jo vuosien ajan, mutta kokee, ettei sillä ollut kilpailussa merkitystä.  

LUE MYÖS: Miss Suomi -semifinalistin parisuhde päättyi yllättäen: ” Oli pakko aloittaa elämä uudestaan alusta”

– Tämä teksti saattaa kuulostaa katkeralta, mutta en voi peittää pettymystäni siitä, että jäin taas ilman sijoitusta. Tuntuu, että sillä ei ole arvoa, mitä olet tehnyt ennen kisoja, kiertueella tai itse finaalissa.

– Halusin tuoda ajatukseni kuitenkin esille. Vuosia tätä matkaa kuljettiin, nyt se tuli päätökseen, hän päättää kirjoituksensa.

25-vuotias Ruohola osallistui Miss Suomi -kilpailuun tänä vuonna toisen ja viimeisen kerran. Ikänsä vuoksi hänellä ei ole enää mahdollisuutta osallistua kilpailuun.

Lisää aiheesta:

Tässä ovat Miss Suomi -kilpailun tuomaritMiss Suomi -finalisti loukkaantui kisan keskeyttäneen kaunottaren rajuista väitteistä: "Toiset tekevät töitä sen eteen, ja se näkyy"Miss Suomi -kilpailun yllättäen jättänyt missikokelas esitti rajuja syytöksiä kisan kulisseista – näin vastaa Sunneva SjögrenJättiyllätys Miss Suomi -kilpailussa – kaksi kaunotarta luopuu finaalipaikoistaan kesken kiertueenViivi Altonen hämmentyi, kun yleisö buuasi Miss Universum -kisoissa voittajaviisikolle – huomasi yksityiskohdan menestyneissä kaunottarissa: "Kaikki olivat veitsen alla käyneitä"Miss Suomi Alina Voronkova tyrmää missifinalisteihin kohdistuvan kritiikin: "Meillähän oli arvovaltainen tuomaristo"
Miss SuomiSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Miss Suomi
  • 31.10.09:49
    Sarah Dzafce

    Tällainen on Miss Suomi Sarah Dzafcen Universumin kansallisasu – kisamatkalle mukaan 68 eri asua ja neljä kiloa koruja

  • 30.10.16:30
    Viiden jälkeen

    Sarah Dzafce valmistautuu Miss Universumiin kuin urheilija – valttikorttina itsevarmuus

  • 22.10.08:05
    Noora Hautakangas

    Noora Hautakangas oli luopua kruunustaan – missivuosi runteli itsetunnon

  • 5.10.10:48
    Noora Hautakangas

    Missivuosi runteli Noora Hautakankaan itsetunnon niin pahasti, että hän oli luopua kruunustaan

  • 8.9.16:01
    Sarah Dzafce

    Tuoreen Miss Suomen monikulttuurisesta taustasta nousi napinaa – näin hän kommentoi