Suomen yhdistetyn päävalmentaja Petter Kukkonen pitää joukkueensa maailmancup-kautta onnistuneena, mutta kehityskohteitakin löytyy vielä runsaasti.
Yhdistetyn maailmancup päättyi sunnuntaina Klingenthalissa. Suomalaisittain kausi tarjosi värikkäitä vaiheita, palkintosijoja ja pettymyksiäkin. Suuria ilonaiheita tarjosi tälläkin kaudella Ilkka Herola, joka nousi maailmancupissa palkintokorokkeelle henkilökohtaisten kisojen aikana kolmesti.
Kausi huipentui Oberstdorfin MM-kisoihin, kun Herola nappasi upeasti MM-hopeaa. Herolalla jäi kaudesta hyvä maku, vaikka päätösviikonloppu ei sujunutkaan odotetusti.
– Vähän oli kokonaisuutena pettymys tuo viimeinen viikonloppu, mutta ei siinä. Hieno kausi ja voi ihan hymyssä suin lähteä lomille, Herola summaa kauttaan Hiihtoliiton äänitteessä.
Myös päävalmentaja Petter Kukkonen oli tyytyväinen joukkueensa kauteen.
– Hyvä kausi meidän joukkueeltamme. Saimme mitalin ja onnistuimme tärkeissä viikonlopuissa, Kukkonen listaa.
Kehityskohteita kuitenkin löytyy. Tälläkin kaudella suomalaisille päänvaivaa tuotti mäkiosuuden ongelmat. Kukkonen myöntää, että hyppäämisen kehittämiseksi on tehtävä muutoksia nykyisiin toimintatapoihin.
– Hyppypuolelle pitää löytää vähän uusia asioita. Meillä on aika hyvä ajatus, tulemme kyllä muuttamaan sitä valmennusta jonkun verran. Katsotaan sitten keväällä, mitä se tarkoittaa, Kukkonen toteaa.

