Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ihmissalakuljetustapaus paisuu Saimaan kanavalla – ”Todella iso määrä ihmisiä on tuotu, ei varmaan ikinä voida selvittää kaikkia"

Salakuljetukseen käytetty noin 12-metrinen moottorivene saapui Saimaan kanavaa Suomeen kesäkuun alussa. Rajan ylityksen ja rajatarkastuksen aikana veneeseen oli kätkettynä 17 ulkomaalaista henkilöä, joiden uskotaan tulevan Jemenistä.
Salakuljetukseen käytetty noin 12-metrinen moottorivene saapui Saimaan kanavaa Suomeen kesäkuun alussa. Rajan ylityksen ja rajatarkastuksen aikana veneeseen oli kätkettynä 17 ulkomaalaista henkilöä, joiden uskotaan tulevan Jemenistä.Handout
Julkaistu 16.08.2017 14:00
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Rajavartiolaitos joutuu pyytämään syyttäjältä lisäaikaa Saimaan kanavan ihmissalakuljetustapauksen selvittämiseen, sillä tapaus on purkautuessaan paljastanut huomattavasti aiempaa suuremmaksi. Yhdestä salakuljetuskerrasta on paljastunut kymmenien ihmisten salakuljetussarja.

Tutkinnanjohtaja luutnantti Jyri Siitari Suomenlahden merivartioston rikostorjunnasta kertoo, että tutkinnan alussa ei vielä osattu odottaa toiminnan olleen niin laajamittaista kun nyt epäillään.

– Lähdettiin yhdestä matkasta. Sitten kun ruvettiin selvitettiin, löytyi lisää matkoja ja lisää tekokertoja tämän rikoksen sisälle, hän kertoo.

Nyt rajavartiolaitos epäilee kansainvälisen rikollisryhmän tuoneen ainakin yli viidellä kerralla kymmeniä ihmisiä Venäjältä Suomeen. Tarkkaa arvioita ei rajavartiolaitokselta osata antaa, koska tuotujen ihmisten määrä on sillekin epäselvä. Tapauksen tutkinnan käynnistänyt salakuljetuskerta paljasti 17 hengen salakuljetuksen.

– Tarkkaan ottaen ei tiedetä, paljonko on tullut per lasti. Ei voida varmaan ikinä selvittää kaikkien maahan tuotujen määrää, Siitari arvioi.

– Todella iso määrä ihmisiä on tuotu, se on fakta.

Vaatii laajan organisaation

Huvipurren miehistönä toiminut kolmihenkinen venäläismiehistä on viranomaisten huomassa. Epäiltyjä uskotaan kuitenkin olevan enemmän.

– Eivät nämä kolme tätä hommaa ole pystyneet junailemaan. Ihmissalakuljetus vaatii toimivan organisaation lähtöpäässä, matkan varrella ja määränpäässäkin. Ihmisiä on otettu vastaan, piilotettu, häivytetty ja toimitettu pois maasta.

– Tavallaan organisaatio toimi viranomaisten nokan edessä.

Siitari arvioi, että yksittäisen henkilön salakuljetuksen hinta pyörii kokonaisuudessaan 10 000 eurossa, pitäen sisällään niin järjestämisen Venäjälle, kuljetuksen sekä hoitamisen eteenpäin.

Kansainvälistä yhteistyötä

Nyt Rajavartiolaitos selvittää muiden maiden viranomaisten kanssa salakuljettujen lopullista määränpäätä, ketkä ovat jääneet Suomeen, ketkä kaikki ovat osallistuneet salakuljetukseen.

– Mihin muihin maihin lonkerot menevät, Siitari tiivistää yhteistyön tarvetta.

Tapauksen laajenemisesta uutisoi tänään ensimmäisenä Yle.

Korjattu Saimaan kanavan kirjoitusasua otsikosta kello 14.24.

Lisää aiheesta:

Kolmekymppisen afgaanimiehen epäillään salakuljettaneen 12 ihmistä Suomeen ja Saksaan – vaati palvelusta 3 000 euroaSuomenlahden merivartiosto paljasti kansainvälisen ihmissalakuljetusliigan – huolena, että Suomeenkin ilmaantuu passien "sarjakadottajia"Ihmisten salakuljetus Suomeen lisääntyy, motiivina raha: "Se tämän pitää käynnissä" – Rajavartiosto tutkii parinkymmenen irakilaisen ja syyrialaisen salakuljetusjuttujaJopa 7500 huumeita tilanneen suomalaisen henkilöllisyys selvitettiin – harva tarttui poliisin toiveeseen ilmiantaa itsensä, vyyhti työllistää viranomaisia ainakin vuodenIhmissalakuljettajat kalastelevat nyt asiakkaita Suomesta – kauppaavat turvapaikanhakijoille matkoja Amerikkaan ja AustraliaanRajavartiosto: Järjestäytyneen ryhmän epäillään tuoneen lähes 70 laittomasti maahan
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 05:16
    Rikospaikka

    Tämä murha Ylöjärvellä on yhä selvittämättä – naisystävä tuomittiin käräjillä, mutta hovi vapautti: "Muuta epäiltyä ei ollut"

  • Eilen21:46
    Koirat

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • Eilen19:29
    Räjähdykset

    Poliisi: Joroisten räjähdyksen syynä mahdollisesti hitsauskaasu – "Se pakettiauto on ihan irto-osina"

  • Eilen16:13
    Ampumatapaukset

    Poliisilta lisätietoa Lahden ampumatapauksesta

  • Eilen06:13
    Anneli Auer

    Miksi media julkaisee Anneli Auerin lasten intiimitietoja? – MTV:n rikostoimittajat vastaavat