Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

”Ihmiset ovat olleet hyvin onnellisia, että saavat apua” – näin etenee Hanna Karttusen ja Jone Nikulan avustusmatka Ukrainan rajalla

6:15Näin Jone Nikulan ja Hanna Karttusen avustusmatka Ukrainan rajalle on sujunutJone Nikula ja Hanna Karttunen raportoivat MTV Uutiset Livelle matkan etenemisestä.
Julkaistu 13.03.2022 17:17
Toimittajan kuva
Anton Aaltio

anton.aaltio@mtv.fi

Radiojuontaja Jone Nikula ja hänen vaimonsa, tanssija Hanna Karttunen lähtivät perjantaina kuljettamaan avustustarvikkeita Ukrainan ja Puolan rajalle. Mukana matkassa on tanssinopettaja Helena-Ahti Hallbergin mies Eric Hallberg ja heidän poikansa Anton Hallberg.

Nelikko on matkassa kahdella autolla, jotka on täytetty lääkkeillä ja muilla avustustarvikkeilla. Tällä hetkellä ryhmä on Hrebennen kylässä, noin 20 kilometrin päässä Ukrainan rajasta.

– Emme ole tästä liikkuneet lähemmäksi rajaa, jotta emme ole siellä tiellä, Karttunen kertoo MTV Uutiset Livelle puhelimitse hotelliltaan.

Karttunen kertoo lääketarvikkeiden arvon olevan yhteensä noin 9 000 euroa. Mukana on muun muassa antibiootteja, kipulääkkeitä, vatsalääkkeitä ja haavansidontaan tarvittavia välineitä.

– Ihmiset ovat olleet hyvin onnellisia täällä, että saavat tällaista apua.

Lue lisää: Tanssija Hanna Karttunen ja radiojuontaja Jone Nikula ajavat avustustarvikkeita Ukrainan rajalle

Lääkkeitä Lviviin ja Kiovaan

Ryhmällä on paikallinen kontakti, joka hoitaa tarvikkeiden viemisen autollaan rajan ylitse Ukrainan puolelle. Takaisin tullessaan kontaktihenkilö ottaa kyytiin Lvivistä pakenevia ihmisiä, ja tuo heidät Puolan puolelle.

– Tällä hetkellä lääkkeet ovat juuri matkalla Lviviin hänen kyydissään, Karttunen kertoo.

Lääkkeet jäävät Lvivin sairaalaan, josta niitä jaetaan muualle maahan kunkin alueen suurimman tarpeen mukaan.

– Lasten lääkkeet jäävät Lvivin sairaalaan, koska Lvivin kautta kulkee suurin osa EU-alueelle pyrkivistä pakolaisista, Nikula sanoo.

Ensiaputarvikkeet ja kipulääkkeet jaetaan eteenpäin toisen kontaktin avulla Kiovan alueelle. Siellä niitä jaetaan puolustusjoukoille.

Puolan puolella rauhallisempaa

Karttunen kertoo, että Lvivin kaupungissa on hänen tietojensa mukaan ollut Venäjän hyökkäys hyvin lähellä.

– Siellä soi sireenit ja ollaan nyt todellakin varuillaan.

Hrebennessä hotellissa Ukrainasta paenneita siviileitä ei puolestaan ole pariskunnan mukaan näkynyt. Ilmapiiri on muutenkin ollut viikonlopun aikana rauhallinen.

– Kävimme kysymässä, että voimmeko auttaa paikallisessa vastaanottokeskuksessa. Siellä oli hyvinkin rauhallinen tunnelma, eikä siihen ollut tulossa pihaan mitään suurempia lastejakaan.

Karttusen ja Nikulan puolalaiskontaktin mukaan rajalla on ollut menneenä viikonloppuna hiljaisinta kahteen viikkoon.  

– Toisaalta, nyt samaan aikaan Harkovasta pääsi lähtemään juna eilen illalla. Se on suhteellisen täynnä ihmisiä, ja se pysähtyy jokaisella pysäkillä keräämään lisää ihmisiä kyytiin.

Lisää aiheesta:

"Tykin jylinä oli jatkuvaa" – suomalainen Raakel toimittaa Ukraina-apua etulinjan lähelleKuusi täysvarusteltua ambulanssia matkaa parhaillaan Suomesta kohti Ukrainaa: "Huutava pula kaikesta"Avustustarvikkeita Ukrainaan kuljettava Tommi MTV:n haastattelussa – "Täällä ei ole sellaista mustasukkaisuutta"Avustustyöntekijät: "Avuntarpeet Ukrainassa muuttuneet sodan edetessä" – näitä tarvikkeita tarvitaan juuri nytTanssija Hanna Karttunen ja radiojuontaja Jone Nikula ajavat avustustarvikkeita Ukrainan rajallePietu Pietiäinen toi pikkubussillisen pakolaisia Puolan rajalta Suomeen – suru vaihtui lasten nauruun, kun Ukraina jäi taakse
Ukrainan sotaPuolaVapaaehtoistyöJone NikulaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen20:00
    Propaganda

    Totuudella ei voi taistella valheita vastaan: Euroopassa totutellaan taas propagandaan ja valeuutisiin

  • Eilen19:09
    Droonit

    Venäjän suurhyökkäyksestä pahoja tuhoja Ukrainaan: "Yksi vaikeimmista öistä"

  • Eilen17:06
    Ukraina

    Ukrainan ex-presidentti MTV:lle: Vain jumala ja Putin tietävät, milloin sota päättyy

  • Eilen07:41
    Ukraina

    Ukrainassa pitkiä sähkökatkoja Venäjän iskujen jäljiltä

  • Eilen07:01
    Venäjä

    Kylmäävä Venäjä-raportti: Heihin todisteet osoittavat