Saaren henki oli IFK Mariehamnin jalkapallomestaruuden avaintekijä - ainakin jos uskoo ahvenanmaalaisseuran pelaajia ja yleisöä.
Kymmenien metrien jonot kiemurtelivat Maarianhaminan areenan porttien ulkopuolella sunnuntaina vajaa tunti ennen alkuvihellystä.
Paikalle saapui lopulta yli 4300 katsojaa, joista moni huokaili, huusi ja iloitsi kotijoukkueen mukana.
- Olo on, että nyt tai ei koskaan! Koskaan ei tiedä, tuleeko uutta tilaisuutta voittaa mestaruus, sanoi maarianhaminalainen Susanne Lampén kioskijonossa vain vähän ennen ottelun alkua.
Lampén oli odotellut areenan porttien takana jo kaksi tuntia ennen ottelua, jotta voisi saada mieluisan paikan pääkatsomosta.
Sunnuntain yleisömerta areenalla voi pitää valtaisana, kun huomioi, että Maarianhaminassa on asukkaita noin 11500 ja koko Ahvenanmaalla 29000.
- Tämä saari hengittää jalkapalloa. Olihan tämä aivan loistava tapahtuma, hehkutti IFK Mariehamnin kapteeni Jani Lyyski mestaruusjuhlinnan lomassa sunnuntai-iltana.
"Yleisö kantoi meitä"
IFK Mariehamnin ratkaisuottelu Ilvestä vastaan tarjosi paljon draaman aineksia: johtoasema pelin alussa, sitten vastustajan tasoitus, ja lopulta ratkaiseva johtomaali.
