Samuel Karlsson on yksi heitä, jotka ovat kasvaneet aikuisiksi Icehearts-järjestön toiminnassa.
Icehearts tekee ennaltaehkäisevää lastensuojelutyötä joukkueurheilun kautta, ja sen piirissä on 750 lasta ja nuorta, muodostaen 54 eri joukkuetta. Joukkueiden ydinporukka kootaan sosiaalitoimen ja koulun kanssa tukea tarvitsevista 6–7-vuotiaista nuorista, jotka saavat tukea esimerkiksi koulutaipaleella. Ajan myötä joukkue kasvaa.
Viiden jälkeen -ohjelmassa Karlsson kuvailee nuorta itseään villiksi, jolla oli vaikeuksia keskittymisessä ja kuuntelemisessa. Iceheartsin pariin hän päätyi jalkapallojoukkueeseen kuuluneen ystävänsä kautta. Joukkueen mukana elämään tuli joukkueen kasvattaja Vellu, jota Samuel kuvailee tueksi ja turvaksi, joka ei hyväksynyt pelleilyä, mutta ei tuominnut nuoria suoriltaan.
Yläasteen jälkeen Samuel ei päässyt kouluun, mutta Iceheartsin kautta löytyi oppisopimusmahdollisuus. Nykyään hän työskentelee iltapäiväkerhossa ja auttaa syrjäytymisvaarassa olevia nuoria.
– Todennäköisesti en olisi tällä alalla töissä tai olisi voinut olla todella paljon vaikeammat polut, hän sanoo.
– Se voisi olla kysymysmerkki, mitä tekisin nyt, hän pohtii elämäänsä mahdollista kulkua ilman Iceheartsia.
Nyt oma ala on kuitenkin löytynyt.
