Hyvissä parisuhteissa elävät naiset ovat muita tyytyväisempiä painoonsa
Tutkimus esittää, että myös ylipainoiset naiset ovat tyytyväisiä kehoonsa, jos parisuhde on hyvä ja rakastava.
Tallinnan yliopistossa toteutetun tutkimuksen mukaan naiset, jotka elävät onnellisessa parisuhteessa, ovat muita tyytyväisempiä kehoonsa. Tutkija Sabina Vatterin kvantitatiivisessa tutkimuksessa haastateltiin 256 naista iältään 20 ja 45 vuoden välillä. 71,5 prosenttia naisista eli avoliitossa ja 28,5 prosenttia avioliitossa. Naiset vastasivat kysymyksiin, joissa heiltä tiedusteltiin heidän painoaan, itsetuntoaan, kokemusta laihduttamisesta sekä tyytyväisyyttä parisuhteeseen ja läheisyyteen parisuhteessa.
Vatter huomasi tuloksien näyttävän, että parisuhteisiinsa tyytyväiset naiset olivat myös tyytyväisempiä kehoonsa ja painoonsa. Sillä ei ollut merkitystä, oliko naisella ylipainoa vai ei. Parisuhteeseensa tyytyväisillä naisilla oli myös muita parempi itsetunto.
– Tulokset ehdottavat, että tyytyväisyytemme omaan painoomme sekä vartalomme kokoon ja muotoon liittyvät paljolti siihen, kuinka onnellisia olemme elämän tärkeillä osa-alueille kuten romanttisissa ihmissuhteissa. Tämä on paljon tärkeämpää kuin mitä kylpyhuoneen vaaka sanoo, Vatter toteaa.
Tutkimustulokset esiteltiin British Psychological Society's Division of Clinical Psychology -konferenssissa Yorkissa.
(MTV LIFESTYLE)
Uusimmat
-
15:19
MTV seuraa presidenttiparin Tukholman-vierailua: Presidentti Niinistö vierailu Ruotsin valtiopäivillä sai aikaan raikuvat aplodit – "Liikumme tärkeässä päätöksessä käsi kädessä"
-
15:13
Seuraa suorana kello 15.25: Eduskunta äänestää Nato-jäsenyyden hakemisesta
-
15:09
Venäjä karkottaa kaksi Suomen diplomaattia Moskovan-suurlähetystöstä
-
15:08
Tshekki saa superluokan vahvistuksen MM-jäille
-
15:02
Huippuvahvistus! Leijonien MM-vahti siirtyy SM-liigaan
-
14:56
Koronasyksy voi olla kevään toisto – "Kesällä rauhoittuu"
-
14:51
Näin Erdoganin Nato-ärhentely Suomelle ja Ruotsille näkyi Turkin mediassa: "Vaikka he ilmoittaisivat, että luovuttavat terroristit meille, emme usko heitä"
-
14:42
Ruotsin hiihtotähdet kieltäytyivät lajiliiton sopimuksesta – "Emme voi vain hyväksyä kaikkea"
-
14:38
"Nämä hinnat ovat yhtä helvettiä" – näin ulkomaalaiset MM-kisafanit kommentoivat oluen hintaa Tampereella
-
14:37
Oppositiojohtaja Aleksei Navalnyi hakee muutosta vankeustuomiolleen – oikeudenkäynti siirtyi ensi viikolle
-
14:33
Kärpät värväsi jykevyyttä puolustuspäähän
-
14:22
Venäjä: Rauhanneuvottelut eivät ole käynnissä – Ukraina: "Mariupol tullaan muistamaan 2000-luvun Thermopylain taisteluna": MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
14:21
Ennakkosuosikki Ukraina voitti Euroviisut ylivoimaisesti: "Ukrainalainen kulttuuri ja musiikki ovat elossa"
-
14:18
Helsingissä kateissa ollut 7-vuotias poika on löytynyt
-
14:13
Kuningatar Elisabet ehosti rennosti kesken juhlaillan – yksi asia kiinnitti vieraiden huomion
-
14:12
Niko Ranta-aho lupasi unohtaa miehen velat, jos tämä seisoisi "samassa rintamassa" Katiska-oikeudenkäynnissä – syyttäjän mukaan kyse oli uhkailusta: MTV paikalla oikeudessa
-
14:11
Yleisurheilun kaksinkertainen maailmanmestari päättää uransa
-
14:10
Poliisi epäilee yhtä henkilöä kolmesta murhan yrityksestä: Äiti ja kaksi pientä lasta pelastuivat palavasta omakotitalosta Malmilla
-
14:08
Lavrov: Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydellä ei luultavasti ole juuri merkitystä
-
14:02
Näin USA sikaili Leijonia vastaan – katso tästä kaikki törkytemput
-
Lataa lisää