Hyperco Lohjan datakeskushankkeesta: Ei neuvotteluja Tiktokin kanssa

Datakeskus
Kuvituskuva. Hyperco on aiemmin kertonut rakennuttavansa Kouvolaan datakeskuksen, jonka pääkäyttäjäksi tulee sosiaalisen median palvelu TiktokHandout
Julkaistu 11.05.2025 08:07(Päivitetty 11.05.2025 09:10)
Toimittajan kuva
Outi Jaatinen

outi.jaatinen@mtv.fi

STT

Hyperco avautuu Lohjan datakeskushankkeesta.

Hyperco pitää merkillisenä, että sen liiketoimintaa Lohjan hankkeessa on pyydetty estämään tai viivyttämään. Yhtiön mukaan sillä on puolustusministeriön lupa kiinteistön hankintaan.

Suomalainen kiinteistösijoitusyhtiö Hyperco sanoo, ettei se käy tällä hetkellä neuvotteluja kiinalaisen Tiktokin kanssa Lohjan datakeskushankkeeseen liittyen. Yhtiön sunnuntaina julkaiseman tiedotteen mukaan sillä ei ole myöskään sopimuksia Lohjan hankkeesta Tiktokin kanssa.

Hyperco kertoi kuluneella viikolla rakennuttavansa Kouvolaan datakeskuksen, jonka pääkäyttäjäksi tulee sosiaalisen median palvelu Tiktok. 

MTV Uutiset kertoi lauantaina, että Hyperco suunnittelee datakeskusta myös Lohjalle. Yhtiö ei kertonut MTV:lle, kuka voisi olla mahdollinen datakeskuksen käyttäjä.

Yhtiö sanoo vahvistavansa nyt "poikkeuksellisesti", ettei hankkeessa ainakaan tällä hetkellä neuvotella Tiktokin kanssa. Hyperco viittaa elinkeinoministeri Wille Rydmaniin (ps.), joka kertoi lauantaina pyytäneensä Lohjan kaupunkia lykkäämään tonttikauppaa, kunnes hankkeen ja Hypercon taustoja on saatu selvitettyä.

Yhtiö sanoo pitävänsä tällaista pyyntöä "faktojen valossa merkillisenä".

Lue myös: MTV:n tiedot: Lohja myy tontin Tiktok-datakeskusta puuhaavalle yritykselle jo maanantaina – ministeriö pyytää lykkäämään

–  Koska elinkeinoministeri Wille Rydman on viime päivinä pyrkinyt viivyttämään tai estämään Hypercon liiketoimintaa laajemminkin kuin Kouvolan datakeskushankkeen osalta, koemme asianmukaiseksi antaa medialle lisätietoja aiheesta, tiedotteessa sanotaan.

Yhtiö sanoo, että sillä on puolustusministeriöltä maaliskuussa saatu lupa Lohjan kiinteistön hankintaa varten. Hyperco kertoo toimittaneensa tiedot kaikista hankkeistaan, yhteistyökumppaneistaan ja liiketoimintamallistaan osana kyseistä lupaa.

Lisäksi Hyperco sanoo edistäneensä hanketta jo vuodesta 2022 asti ja käyttäneensä sen kehitykseen "merkittävän määrän resursseja". Yhtiön mukaan se kirjoitti tontista sitovan kiinteistökaupan esisopimuksen jo viime vuonna.

Rydman harkitsisi uudelleen, Orpo odottaa raporttia

Lohjan datakeskukseen liittyvät Rydmanin huolet juontuvat Hypercon Kouvolan-hankkeesta, johon Tiktok on tulossa käyttäjäksi.

Hyperco kertoi Kouvolaan rakennettavasta datakeskuksesta viime tiistaina. Sen jälkeen Rydman on esittänyt julkisuudessa huoltaan hankkeesta. Esimerkiksi STT:lle Rydman kommentoi asiaa keskiviikkona sanomalla, että hallitus sai tiedon hankkeesta vasta edellisellä viikolla. Hän sanoi myös pitävänsä erikoisena, että datakeskuksen rakennustyöt on aloitettu ennen kuin on ilmoitettu, kuka keskuksen käyttäjäksi tulee.

Hän myös totesi, että Tiktokin tietoturvasta on esitetty perusteltuja ja "hyvin suuria huolia". EU määräsi Tiktokille toukokuun alussa yli puolen miljardin euron sakot sen eurooppalaisten käyttäjien tietojen päätymisestä kiinalaisiin käsiin.

Torstaina Rydman lisäsi kierroksia ja sanoi Ylen aamussa toivovansa, että Tiktokin asiakkuutta keskuksessa harkittaisiin uudelleen. Myös pääministeri Petteri Orpo (kok.) sanoi niin ikään torstaina odottavansa viranomaisten näkemystä Kouvolan datakeskuksesta.

–  Asia on ymmärrettävistä syistä tällä hetkellä sekä elinkeinoministeriössä että viranomaisten arvioitavana, ja odotan siitä raporttia ja näkemystä, että miten asian kanssa edetään, Orpo sanoi toimittajille eduskunnassa.

Lue myös: MTV selvitti Kouvolan Tiktok-keskuksen takana olevan yhtiön taustat – tuore yhteys Dubain miljardeihin

Hyperco: Viranomaiset tiesivät Tiktokista helmikuussa

Sunnuntaina julkaisemassaan tiedotteessa Hyperco vastaa osaltaan ministereiden esille nostamiin huoliin. Yhtiön mukaan datakeskusliiketoiminnassa on tyypillistä, että keskuksia suunnitellaan ja jopa rakennetaan tietämättä lopullista käyttäjää.

Yhtiö sanoo kertoneensa viranomaisille Tiktokista mahdollisena vuokralaisena helmikuussa.

–  Tiktok mahdollisena Kouvolan datakeskuksen vuokralaisena on tuotu relevanttien Suomen turvallisuusviranomaisten tietoon Hypercon toimesta proaktiivisesti jo helmikuussa 2025, tiedotteessa kerrotaan.

Yhtiö sanoo olettaneensa, että viranomaiset jakavat tietoja keskenään tärkeissä turvallisuuskysymyksissä. Yhtiön mukaan se ei ole saanut yhdeltäkään viranomaiselta tietoa, että työ- ja elinkeinoministeriölle (TEM) olisi pitänyt kertoa erikseen Tiktokin roolista hankkeessa ennen vuokrasopimuksen solmimista. Yhtiön mukaan vuokrasopimus Tiktokin kanssa tehtiin huhtikuussa.

–  Hyperco ei ole tietoinen mistään viranomaisprosessista, joka olisi tällä hetkellä kesken tai mistään luvista, joita ei olisi asianmukaisesti hankittu. Hyperco on vastannut TEM:lle kaikkiin tietopyyntöihin, joita ministeriöltä on toimitettu, tiedotteessa sanotaan.

Juttua päivitetty kauttaaltaan 11.5.25 klo 9.11

Tuoreimmat aiheesta

Digi