Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Hyökkääjälupauksen loukkaantuminen vauhditti kehnoa iltapuhdetta – Jukurit-luotsi tylynä: "Anteeksiantamatonta"

Jukurit koki 2-5-tappion Ilvekselle.
Jukurit koki 2-5-tappion Ilvekselle.Matti Raivio/All Over Press
Julkaistu 03.12.2019 21:40
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Jukurit koki tylyn 2-5-tappion Ilvekselle tiistain SM-liigakierroksella. Joukkueen päävalmentaja Pekka Kangasalusta tylytti omiaan ottelun jälkeen rajusti.

Jukureiden ottelu sai ikävän käänteen jo avauserässä, kun 18-vuotias Patrik Puistola loukkaantui Ilveksen Panu Miehon rajun taklauksen seurauksena. Joukkueet pelasivat kaksi erää tasaisesti, mutta päätöserässä Ilves takoi neljä maalia Jukureiden verkkoon, mikä sai Kangasalustan vihaiseksi.

– Me olimme huonoja ennen Patun loukkaantumista. Ei tuosta jäänyt mitään käteen. Joukkue ei ole minun aikanani ikinä luovuttanut, mutta tänään luovutettiin ihan selkeästi viimeisessä erässä. Se on anteeksiantamatonta, Kangasalusta tylyttää ottelun lehdistötilaisuudessa.

LUE MYÖS: Ikävät loukkaantumiset varjostivat SM-liigakierrosta – HIFK jatkoi vahvaa virettään, Kärppien vahva loppu masensi TPS:n

Perjantaisen itsenäisyyspäivän kunniaksi juhlallisissa peliasuissa pelannut Jukurit ei saanut ammennettua lisäpuhtia erityisestä ottelutapahtumasta. Kangasalusta jakaa kritiikkiä varsinkin joukkueensa nuoriso-osastolle.

– 80 vuotta sitten ovat tietyt herrat tehneet isoja asioita sen eteen, että saadaan olla täällä. Me ei oltu valmiita tekemään, mitä historian havinassa on joskus tehty. En tiedä, tietävätkö nykynuoret enää, mikä arvo sillä on. Ei muuta kuin pleikkari käteen ja kotiin pelailemaan, Kangasalusta sanoo.


LiigaJukuritJääkiekkoUrheilu
Toimittajan kuva
Riku Hellanto
MTV Uutiset

Riku Hellanto työskentelee MTV Uutisten urheilutoimituksessa. 

Juttuvinkkejä otetaan vastaan sähköpostilla riku.hellanto(at)mtv.fi

Lisää aiheesta:

Ilves hävisi taas – Tommi Niemelä latasi tylyn kiteytyksenSM-liigan hännänhuippu jäi jyrän alle – Marko Tuomainen löi pöytään raa’an totuudenTähtipuolustaja ulos kriisiseuran kokoonpanosta – JYP-käskijä kommentoi ratkaisuaan hurjan löylytyksen jälkeen Tommi Miettiseltä rajua tekstiä TPS:n kärkipelaajien suuntaan – "Olen syvästi pettynyt"Olli Jokisen Jukureille ikäviä uutisia SM-liigan huippuottelustaJukureiden erikoinen viikko: ruma 0–7-kotitappio, ”arvokeskustelu” ja huima kasvojenpesu!

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 19:19
    HPK

    SM-liigatähti putosi yllättäen kokoonpanosta – näin kommentoi seurapomo

  • 15:57
    Jääkiekko

    SM-liigan siirtotakarajaan huomattava muutos

  • 12:53
    Pelicans

    Pelicans sai toivotun tähtiuutisen – Lukolla liuta ukkoja sivussa, KalPalla karuja poissaoloja

  • Eilen17:33
    Kärpät

    Tässä ovat SM-liigan surkeimmin suoriutuneet joukkueet – Karri Kiveltä painava viesti: "Kaikki tekosyyt pois"

  • Eilen13:51
    HPK

    SM-liigan mestariluotsin kommentti hämmentää – Karri Kivi äimänä: "Olisi kiva kysyä"