HS: Kolme neljästä Hus-alueen koronatapauksesta on tarttuvampaa brittimuunnosta – nappasi valta-aseman vain muutamassa viikossa
Koronaviruksen brittimuunnos on levinnyt pääkaupunkiseudulla nopeasti vain muutamassa viikossa.
Koronaviruksen tarttuvampi brittimuunnos on levinnyt nopeasti pääkaupunkiseudulla, uutisoi Helsingin Sanomat.
Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin Hus-diagnostiikkakeskuksen kliinisen mikrobiologian ylilääkäri Maija Lappalaisen mukaan kehityssuunta oli odotettavissa.
Lappalaisen tänään tarkastamien ja eteenpäin toimittamien lukujen mukaan brittimuunnosta on jo runsaasti yli puolet tartunnoista.
– Karkeasti voi sanoa, että kolme neljästä positiivisesta on jo s-geeninegatiivisia eli käytännössä UK-varianttia, Lappalainen kommentoi Helsingin Sanomille.
Kaikki Hus-alueen positiiviset koronanäytteet seulotaan muunnosten löytämiseksi.
Muutos on tapahtunut Helsingin Sanomien mukaan nopeasti, sillä viime viikolla Husin seulontatesteissä s-geeninegatiivisia oli 46 prosenttia, edellisellä 31 ja sitä edellisellä 9 prosenttia.
S-geeni puuttuu viruksen brittimuunnoksesta. Se voi puuttua muistakin virusmuodoista, mutta s-geeninegatiivisiksi todetuista noin 90 prosenttia on ollut Husin mukaan viruksen tarttuvampaa brittimuunnosta.
Uusimmat
-
18:26
HS: Vantaan tartunnanjäljityksessä viikon viive – tilanne "äärettömän kriittinen"
-
18:21
Suomalaishyppääjä kaatui ikävästi MM-kisoissa
-
18:14
WRC-tallipomo muistelee edesmennyttä Hannu Mikkolaa lämpimästi – "Todellinen herrasmies"
-
18:14
Yölinnun manageri järkyttyi Matti Silmun kuolemasta: "Todella raskas uutinen"
-
18:04
Keskellä pizzaa törröttävän härpäkkeen todellinen tarkoitus tulee monelle yllätyksenä – oletko sinäkin ihmetellyt tätä?
-
18:00
F1-sarja otti ilon irti Kimi Räikkösen purkauksesta – tarjosi faneille mahdottoman ”kuva-arvoituksen”
-
17:57
Kalle Rovanperä tykitti pohja-ajan! Ott Tänak yhä tukevassa johdossa – MTV Urheilu seuraa
-
17:46
KalPan Jeremy Bracco antoi näytteen luistelutaidostaan
-
17:40
Iivo Niskanen soimasi itseään, Suomen päävalmentajalta rauhallisempi arvio
-
17:30
BB-voittaja Kristian Heiskari ja rokkari Archie Cruz löysivät yhteyden toisistaan – yhteiset projektit ovat jo tulilla: "Jos oikeasti tehtäisiin se"
-
17:27
Miten pitäisi reagoida, kun koira tekee vahingon? Kokenut koirankouluttaja vinkkaa: "Koulutus kannattaa aloittaa heti"
-
17:09
Krista Pärmäkoskelta yllätys – jatkaa MM-kisojaan jo huomenna
-
16:58
Yölinnun perustajajäsen Matti Silmu on kuollut
-
16:50
78 vuotta vanha lämpöennätys vaakalaudalla sunnuntaina – maaliskuun säämuutokset myllertävät käyntiin ensi viikolla
-
16:49
"Päihteet on loppunut, sitten tulee kuningasidea, että ryöstetään joku" – vertaisohjaaja Juha on nähnyt monta kertaa, mikä ajaa nuoria rikoksen tielle
-
16:30
Happamalta Iivo Niskaselta suora tunnustus: "Niin se monesti tekee, jos ei jaksa"
-
16:28
Ruotsin hiihtotähti musertavissa ongelmissa – päätä alkoi jyskyttää kesken MM-kisan: "Uskon, että kausi on ohi"
-
16:26
Jussi Halla-aho kertoo Ano Turtiaisen erottamisen taustoista: "Hän on kiihdyttänyt hyökkäyksiään perussuomalaisia vastaan"
-
16:11
Kouvolassa farssin ainekset – joukkueet lähtivät koppiin, kun erän piti alkaa: "Sauna pois päältä"
-
16:06
Kommentti: Avin ja ministeriön kiista vain viimeisin esimerkki – hallituksen koronatoimien lopputulos alkaa näyttää ennakoimattomalta
-
Lataa lisää