Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HS-gallup: Perussuomalaisten kannatus kasvaa yhä – keskustalle historian heikoin tulos

6:33Riikka Purra perussuomalaisten suosikki Halla-ahon seuraajaksi – MTV:n kysely paljastaa Halla-ahon hurjan suosionRiikka Purra on suosikki Halla-ahon seuraajaksi – MTV:n kysely paljastaa Halla-ahon hurjan suosion!
Julkaistu 28.12.2019 04:48

MTV UUTISET – STT

Perussuomalaisten kannatus jatkaa kasvuaan, kertoo Helsingin Sanomien gallup.

HS-gallupin mukaan opposition suurimman puolueen PS:n kannatus on nyt 22,7 prosenttia. Nousua on 0,3 prosenttiyksikköä.

Katso video ja lue lisää: Riikka Purra on suosikki Halla-ahon seuraajaksi – MTV:n kysely paljastaa Halla-ahon hurjan suosion!

Toiseksi suosituin puolue on niin ikään oppositiossa vaikuttava kokoomus 17,2 prosentin kannatuksella.

Keskustalle historian heikoin tulos HS:n kyselyssä

Hallituspuolueista pääministeriä vaihtaneen SDP:n lukema on 15,1 prosenttia, vihreiden kannatus oli 12,5 ja keskustan 11,1, mikä on puolueen heikoin tulos HS-gallupin historiassa.

Hallituspuolueista kannatustaan nostivat hieman vasemmistoliitto (8,4 %) ja RKP (4,5 %).

Oppositiossa KD:n kannatus on 4,0 prosenttia ja nyt-liikkeen 1,7.

Kaikkien puolueiden kannatusmuutokset jäivät selvästi tutkimuksen virhemarginaalin sisään. Suurimpien puolueiden kohdalla se on 2,1 prosenttiyksikköä suuntaansa.

Kantar TNS:n toteuttamaa gallupia varten haasteltiin 2 226 ihmistä. Pääministerin vaihtuminen ja uuden hallituksen aloittaminen osuivat tutkimusjakson keskivaiheille.

Lisää aiheesta:

HS-gallup: Kokoomus ja keskusta kasvattivat suosiotaan – SDP:n kannatus laskiHS: Kokoomus selvästi suosituin puolue, vihreät kyntää hallituskauden pohjalukemissaHS-gallup: Kokoomus yhä suosituin puolue – katso nousijat ja laskijatHS-gallup: SDP jatkaa suosituimpana puolueena, mutta kannatuksen kasvu taittuiHS-gallup: Keskusta kiri kriisirajalta, myös SDP:n kannatus nousi – perussuomalaiset porskuttaa yhä kaukana kärjessäHS-gallup: Perussuomalaiset jatkaa yhä kärkipaikalla – pääministeripuolue SDP kolmantena
PolitiikkaPerussuomalaisetSuomen KeskustaSDPVasemmistoliittoRuotsalainen kansanpuolue (RKP)VihreätLiike NytKokoomusMarinin hallitusHallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 19:41
    Rasismi

    Silmänvenytyskuva raivostutti eduskunnassa: "Etelä-Korea ja Japani ovat kyseenalaistaneet, mitä tämä suomalainen touhu on"

  • 17:08
    EU

    Komissaarilta varoitus: Venäjä voi olla valmis hyökkäämään Eurooppaan lähivuosina

  • 15:53
    Petteri Orpo

    Orpo: Venäjä ei halua rauhaa – Suomi on uhan etulinjassa

  • 15:46
    Finnair

    Silmienvenytyskohu myrkkyä Finnairille: "Älkää matkustako tähän maahan" – ministeri Tavio kieltäytyi kommentoimasta

  • 12:58
    Rasismi

    Sofia Virralta täyslaidallinen rasismikohusta: "Ei seuraamuksia, ei kurinpitoa, ei johtajuutta"