Hämeenlinnan Pallokerho kärsi kirvelevän 2-3-tappion Tapparalle tiistai-iltana Tampereella. Tappara meni joukkueiden välisessä välieräsarjassa otteluvoitoin 2-1-johtoon.
HPK pääsi pelaamaan ottelun aikana useasti ylivoimalla.
Viimeisin ylivoimatilaisuus tuli jatkoerässä, hetki ennen Joona Luodon tekemää 3-2-voittomaalia. HPK ei kuitenkaan pystynyt käyttämään etsikkoaikaansa.
– Ylivoimalla olisi pitänyt olla tehokkaampia tänään ja meidän olisi pitänyt pystyä tekemään maali ylivoimalla. Se olisi auttanut meitä, HPK:n päävalmentaja Antti Pennanen harmitteli MTV Urheilulle.
LUE MYÖS: Hylätty maali aiheutti porua, Tappara-hyökkääjä iski tehot 2+0 – HPK hukkasi etsikkoaikansa
Tappiosta huolimatta HPK oli lähellä ryöstää kotiedun Tapparalta. Pennanen uskookin, että kirvesrinnat ovat kaadettavissa heidän kotikaukalossaan.
