Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Hovioikeus tuomitsi rakennustarkastajan Laukaan maneesiturmasta – tyttö kuoli rakennuksen romahdettua

10-vuotias tyttö kuoli ja neljä muuta ihmistä loukkaantui ratsastuskoulun maneesirakennuksen romahdettua Laukaassa helmikuussa 2013.
10-vuotias tyttö kuoli ja neljä muuta ihmistä loukkaantui ratsastuskoulun maneesirakennuksen romahdettua Laukaassa helmikuussa 2013. Str / Lehtikuva
Julkaistu 22.03.2017 10:37

MTV UUTISET – STT

Laukaan johtavana rakennustarkastajana toiminut nainen tuomittiin hovioikeudessa Laukaan maneesiturmajutussa. Hovioikeuden mukaan rakennustarkastaja syyllistyi tuottamukselliseen virkavelvollisuuden rikkomiseen. Hän sai 30 päiväsakkoa. Syytteet kuolemantuottamuksesta ja neljästä vammantuottamuksesta hylättiin.

Rakennustarkastajan syytteet kaatuivat aiemmin käräjillä kokonaan.

10-vuotias tyttö kuoli ja neljä muuta ihmistä loukkaantui ratsastuskoulun maneesirakennuksen romahdettua Laukaassa helmikuussa 2013.

Laukaan johtava rakennustarkastaja oli saanut vuonna 2010 ympäristöministeriön sähköpostiviestin Isola-tyyppisten hallien turvallisuusriskeistä, mutta viesti ei välittynyt eteenpäin. Viestin liitteenä oli kaksi Onnettomuustutkintakeskuksen ilmoitusta, joiden mukaan omistajien tulisi saada tieto hallien mahdollisista puutteista. Taustalla oli Liedossa tapahtunut vastaavanlaisen ratsastusmaneesin sortuminen.

Hovioikeuden mukaan rakennustarkastajalla oli asiassa velvollisuus toimia ja myös mahdollisuus ryhtyä toimiin. Ensisijainen vastuu huolehtia rakennuksen turvallisuudesta on rakennuksen omistajalla, mutta rakennusvalvonnan olisi pitänyt pyrkiä etsimään riskirakennukset ja kertoa niiden omistajille vaarasta.

– Aikaisemmin tapahtuneista suurten hallien kattojen romahtamisista julkisuudessa kerrotut tiedot eivät olleet niin kattavia, että rakennuksen omistaja olisi niiden perusteella tullut tietoiseksi siitä, että hänen rakennuksensa on vastaavanlainen romahtamisvaarassa oleva suuri halli, hovioikeus katsoo. 

Rikos

Lisää aiheesta:

Työntekijä sai hengenvaarallisen sähköiskun, kun nostopuomi osui voimalinjaan – virolaisyritykselle tuomioTyöntekijän käsi irtosi lähes kokonaan karmeassa turmassa – yritykselle sakotRakennustarkastaja tuomittiin sakkoihin virkarikoksesta – kymmenenvuotias tyttö kuoli maneesin sorruttuaOtkes: Duudsonien toimintapuiston katto romahti huonon hitsausliitoksen takia – rakennus oli käytössä, vaikka lopputarkastus puuttuiYle: Yli 80 hallista löytynyt riskirakenteitaKäräjäoikeus hylkäsi syytteet Laukaan maneesiturmajutussa

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen05:33
    Onnettomuudet

    Palkittu pelastaja kuoli järkyttävässä turmassa – rattijuoppo vankilaan

  • Eilen05:15
    Yhdysvallat

    Myymälävaras yritti ampua poliisin kaupan takahuoneessa – video näyttää työntekijän uroteon

  • ti18:21
    Kurdit

    Yle: Terrorismin rahoituksesta epäilty kolmikko vapautettu

  • ti15:50
    Henkirikokset

    Mies peri muutaman satasen velkaa yli 10 puukoniskulla ja lähti jatkamaan iltaa ravintolaan – elinkautinen murhasta

  • ti14:45
    Rikos

    Asukas paloi hengiltä taloonsa Nivalassa – uhrin tuntenut mies vangittu taposta epäiltynä