Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hotellilla epätavallinen tarjous yksinäisille asiakkailleen: "Oletko yksin huoneessasi ja haluaisit seuraa?"

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.Shutterstock
Julkaistu 06.09.2017 09:24

MTV LIFESTYLE

Belgialaishotelli tarjoaa yksinäisille asiakkailleen seuraa yöksi.

Ilman seuraa matkustaminen voi tuntua välillä yksinäiseltä. Yksinäisyyttä voi lieventää vaikkapa soitolla kotipuoleen, katsomalla televisiota... tai hankkimalla seuraa huoneeseen.

Myös eräs belgialaishotelli on hoksannut, miten tienata yksinäisten hotellivieraiden kustannuksella – tai ainakin, kuinka herättää huomiota. Hotelli tarjoaa nimittäin seuraa yöksi pientä maksua vastaan.

Michelle Cooke -niminen nainen twiittasi kuvan ystävänsä saamasta tarjouksesta kyseisessä Charleroi-nimisessä hotellissa. "Ystäväni asuu eräässä hotellissa Belgiassa. He ovat tarjonneet hänelle vaihtoehtoa vuokrata kala illaksi, jos hän on vaikka yksinäinen", Cooke kertaa kalakuvan yhteydessä.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä. 

Kalamaljan vieressä on totta tosiaan kyltti, jossa lukee: "Oletko yksin huoneessasi ja haluaisit seuraa?" Kalaseuralaisen hinnaksi on määritelty 3,50 euroa yöltä.

Hotellin johtaja, David Dillen, vahvisti Mashable-sivustolle, että hotelli on vuokrannut kaloja vierailleen vuodesta 2013. Dillen kuvaili tarjousta "tempuksi", joka herättää paljon huomiota sosiaalisessa mediassa.

Cooken twiitattua kalasta moni Twitter-käyttäjä osoitti huolensa kalan hyvinvointia kohtaan. Dillen kuitenkin vakuuttaa, että hotellissa pidetään kaloista erittäin hyvää huolta. Kalat eivät esimerkiksi ole maljassa päivästä toiseen, vaan pääsevät myös uiskentelemaan suureen akvaarioon.

Cooke paljasti myöhemmin Twitterissä, että hänen ystävänsä ei päätynyt vuokraamaan kalaa seurakseen.

Lähde: Mashable, Twitter

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Majoittuisitko itse? Mike varasi itselleen Airbnb-majapaikan Thaimaasta – hinta dollarin yöltäVuokraisäntä tarjosi mahdollisuutta alentaa vuokraa kyseenalaisella tavalla – asuntoa etsinyt Georgia, 22, sai jatkaa etsimistä: "En voi tarpeeksi painottaa sitä, kuinka paljon vihaan miehiä"Naimisissa oleva mies etsii seuraa Tinderissä – Twitter raivona: "Lisää renttupisteitä tuosta vauvan kehdosta taustalla!"Isä keksi keinon päästä baariin, vaikka ei saisikaan lapsenvahtia – nerokasta videota on katsottu jo yli 32 miljoonaa kertaaKumppani ei halunnut harrastaa seksiä – mieheltä erikoinen pyyntö hotellilleOletko ihmetellyt, miksi tämä uima-allas on niin monessa Instagram-kuvassa? Sille on looginen selitys
YksinäisyysMatkailuLuonto ja eläimetSeksi ja parisuhdeLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Yksinäisyys
  • 1.11.22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • 29.10.06:27
    Halloween

    Tiesitkö? Vuoden yksinäisin päivä lähestyy – ainakin amerikkalaisille

  • 22.10.06:45
    Terveys ja hyvinvointi

    Yksinäisyys todella tappaa – näin suuret ovat erot

  • 10.10.06:34
    Ystävyys

    Ei haittaa, jos työkaverin kanssa ei synkkaa, uskoo valmentaja Anna: "Miksi kaikista pitäisi tykätä?"

  • 2.9.19:42
    Opiskelu

    Kysely: Joka neljännellä ammattikoululaisella ei ole kaveria – "Yksinäisyys on stressitila"