Pohjoisirlantilainen mies ylitti Venäjän rajan luvatta Imatralla

AOP Itäraja
Kaakkois-Suomen rajavartiosto tutkii epäiltyä valtionrajarikosta Imatran Karhusuon alueella. Kuvituskuva.Mikko Lieri / All Over Press
Julkaistu 07.07.2025 17:13(Päivitetty 07.07.2025 19:44)
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

STT

Pohjoisirlantilaisen miehen epäillään ylittäneen valtakunnan raja luvattomasti Imatralla, kertoo Rajavartiolaitos tiedotteessaan.

Kaakkois-Suomen rajavartiosto tutkii epäiltyä valtionrajarikosta Imatran Karhusuon alueella.

Miehen epäillään ylittäneen valtakunnan raja luvattomasti maastoitse Suomesta Venäjälle ja tulleen sen jälkeen takaisin Suomeen. 

Rajavartioston mukaan mies on kotoisin Pohjois-Irlannista Britanniasta.

Kaakkois-Suomen alueen rajavaltuutettu on ollut yhteydessä Venäjän Viipurin alueen rajavaltuutettuun, ja Kaakkois-Suomen rajavartiosto jatkaa tapauksen selvittämistä.

Lue myös: Rajavyöhykkeelle ja Venäjän puolelle on "eksytty" useita kertoja – voiko itärajan ylittää vahingossa?

Tilanne pysynyt rauhallisena

Kaakkois-Suomen rajavartiosto muistuttaa, että rajavyöhykkeellä liikkuminen on luvanvaraista ja että ilman lupaa rajavyöhykkeellä liikkuminen ja oleskelu on rangaistavaa.

Tilanne Suomen kaakkoisrajalla on pysynyt rauhallisena kesällä. 

Kaakkois-Suomen rajavartiosto kertoi aiemmin havainneensa kesäkuun aikana yhden luvattoman rajanylityksen Suomesta Venäjälle ja takaisin Parikkalan alueella.

Juttua ja otsikkoa korjattu 7.7.2025 kello 18.47: Toisin kuin jutussa alun perin sanottiin, rajan ylittänyt mies ei ollut alankomaalainen vaan britannialainen.

Juttua täydennetty 7.7.2025 kello 17.56.

Lue myös:

Suomalaismiehen epäillään ylittäneen valtakunnan rajan luvattomasti Parikkalassa

Eläimet pääsevät läpi itärajan esteaidasta, ihmiset eivät

Venäjältä tuli outo koira, jolle annettiin tappolupa

Kolme ranskalaista miestä kävi laittomasti Venäjän puolella Suomesta

Tuoreimmat aiheesta

Itäraja