Hoivakotien hoitajapulasta johtuva ahdinko syvenee. Hyvinvointiala HALIn mukaan hoitajamitoituksen nosto 0,5:stä hoitajasta 0,6:een asiakasta kohden on kaksinkertaistanut niiden hoivapaikkojen määrän, joihin ei voida ottaa hoitoa tarvitsevaa asiakasta. Lisäksi on täysin uusia hoivakoteja, jotka odottavat asiakkaita tyhjillään.
Asiantuntijoiden mukaan henkilöstön saatavuus on nyt historiallisen huonolla tasolla. Ongelmat koskevat myös kotihoitoa.
Hyvinvointiala HALIn mukaan yksityisissä hoivakodeissa on nyt noin 1200:lle hoitopäätöksen saaneelle asiakkaalle hoivapaikka, mutta hoitoon he eivät pääse, koska hoitajia ei ole lakisääteisen mitoituksen verran. Vuosi sitten vastaava luku oli puolet.
HALIsta kerrotaan MTV Uutisille, että sekä julkisella että yksityisellä on sellaisiakin hoivakoteja, jotka eivät ole saaneet yhtä ainutta sijaista tulevalle kesälle.
Onko henkilöstön saanti nyt historiallisen huonoa?
– Kyllä se on. Se ei ole odottamatonta. Se on tietysti ollut pitkän näkyvissä, että näin tässä tulee käymään, toteaa HALIn johtaja Arja Laitinen.
Hoitajia haalitaan, mistä satutaan saamaan
Vuoden alusta hoivakodeissa on pitänyt olla kuusi hoitajaa kymmentä asiakasta kohden. Ensi vuonna luku nousee seitsemään hoitajaan. Mitä hoitajapula tarkoittaa tulevan kesän kannalta?

