Norjan hiihtohirmu Therese Johaug on höyrynnyt pysäyttämättömässä lyönnissä tällä kaudella niissä seitsemässä normaalimatkojen maailmancup-kisoissa, joihin hän on osallistunut. Puolalaislegenda Justyna Kowalczyk povaa kuitenkin Johaugille vaikeuksia Seefeldin MM-kisoissa.
Kowalczyk osallistuu itsekin MM-kisoihin, vaikka hän lopetti huippu-uransa jo viime talven päätteeksi. Puolan maajoukkueen apuvalmentajana tällä kaudella toiminut Kowalczyk aikoo kisata Seefeldissä parisprintissä ja viestissä, kun taas 10 kilometrin perinteisen hiihtotavan kilpailuun osallistuminen on vielä epävarmaa.
– Olen ok-kunnossa, mutta olen 36-vuotias. En ole niin hyvä kuin olin 5–6–7 vuotta sitten. Olen tehnyt kovaa työtä harjoittelun parissa tänä vuonna, mutta pääasiassa muiden maajoukkuenaisten eteen – en itseni. Kun olin 100-prosenttisesti hiihtäjä, keskityin 100-prosenttisesti hiihtoon. Nyt minulla on toinen työ. En palaudu myöskään enää yhtä hyvin, Kowalczyk sanaili ruotsalaislehti Expressenin mukaan.

