Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

HIFK-luotsi tyrmää spekulaatiot pelaajien loukkaantumisiin liittyen

Loukkaantumiset ovat kiusanneet HIFK-luotsi Antti Törmäsen miehistöä.
Loukkaantumiset ovat kiusanneet HIFK-luotsi Antti Törmäsen miehistöä.Jari Pekkarinen / All Over Press
Julkaistu 22.01.2016 14:51
Toimittajan kuva

Eemeli Pienimaa

HIFK on paininut tälläkin kaudella lukuisten loukkaantumisten kanssa. Yhteistä nimittäjää vaivoille ei kuitenkaan ole löytynyt.

Pahimmillaan HIFK:n vahvuudesta on ollut sivussa pelaajia parin kentällisen verran eri vaivojen vuoksi. Hyökkäyksestä telakalla ovat olleet muun muassa avainmiehet Mika Partanen, Roope Hintz, Juuso Puustinen ja Joonas Rask.

Pakeista Tommi Taimen kausi alkoi kunnolla vasta marraskuussa. Daniel Grillfors ja Joonas Järvinen ovat olleet toipilaina joulukuusta lähtien.

HIFK kärsi loukkaantumisista jo viime kaudella. Tilanne on herättänyt keskustelua sen suhteen, että onko joukkueen fysiikkaharjoittelussa, pelaajien lihashuollossa, ruokailutottumuksissa tai harjoittelun ja levon suhteessa puutteita.

HIFK:n päävalmentaja Antti Törmänen painottaa, ettei loukkaantumisille ole löydetty yhteistä nimittäjää.

– Yhtä ainoaa trendiä ei ole. Se on poissuljettu, Törmänen alleviivaa MTV Sportille.

– Aina pyrimme löytämään syyt näille. Meillä toimii hyvin lääkäripalvelut. Samoin fysiikkatreeni ja hieronta, joten siltä puolelta ei ole kiinni. Ei ole kiinni siitä, ettei tehtäisi asian eteen riittävästi, Törmänen jatkaa.

Törmänen muistuttaa, että kaukalossa voi loukkaantua monin eri tavoin. Myös perinteiset taudit kuten influenssa saattavat kaataa pelaajia petiin.

– Joskus tulee tällejä oman kokemattomuuden vuoksi tai vastustajan takia. Joskus mennään kiekon eteen ja sormea murtuu. Ikäviä sairastumisiakin sattuu, Törmänen kertoo.

HIFK saa tänään isoja vahvistuksia sairastuvalta Blues-peliin, kun puolustaja Järvinen ja hyökkääjä Puustinen palaavat kokoonpanoon.

Lisää aiheesta:

Olli Jokinen joutuu myöntämään kiistanalaisen piirteen HIFK:sta – "Erittäin kapea"HIFK:lla taas piinaavia ongelmia – asiantuntijalta kova mielipide: "Sormi osoittaa urheilujohtoon"Ville Peltoselta harvinaisen rajua puhetta HIFK:sta – "Raivostuttaa"Ville Peltonen otti kantaa Jori Lehterään liittyvään mysteeriinHIFK:ssa on todella hämmentävä piirre – siihen ei löydy vastauksia edes Ville PeltoseltaLoukkaantumiset piinaavat HIFK:ta, tähtihyökkääjä flunssassa jo kuukauden: "Ei taida tulla mitään apuja"
LiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 12:24
    Doug Shedden

    Doug Shedden asteli SM-liigakoppiin – otti heti tuomarit pihteihinsä

  • 10:48
    HPK

    SM-liigan kuumakallen törttöilyssä iso vaaran paikka: "Ilman muuta syö sisältä"

  • 07:00
    Jokerit

    Hätkähdyttävä selvitys Jokereista: Miljoonapaukku mullistaa SM-liigan?

  • 06:03
    HIFK

    Kylvetys: HIFK:n takamatka valkeni rumalla tavalla – "Ääripäät SM-liigassa"

  • Eilen19:05
    KooKoo

    Viimeinenkin SM-liigaseura löi luvut julki – takkiin tuli ennätyksestä huolimatta