Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hetemäen exit-ryhmän toinen raportti: Koronaepidemian toiseen aaltoon on varauduttava päätöksentekorakenteissa jo nyt

12:22Miten Suomi selviää koronakriisistä? Hallitus kokoontuu keskustelemaan Hetemäen raportista SäätytaloonMiten Suomi selviää koronakriisistä? Hallitus kokoontuu keskustelemaan Hetemäen raportista Säätytaloon.
Julkaistu 01.06.2020 14:51

MTV UUTISET - STT

Koronaepidemian toiseen aaltoon tulisi varautua myös päätöksentekorakenteissa jo nyt, katsotaan kansliapäällikkö Martti Hetemäen johtaman exit-työryhmän 2. vaiheen raportissa.

Raportin mukaan epidemian väistyttyä pitää tarkastella laajemmin lainsäädännöllistä ja huoltovarmuuden kokonaisuutta, jotta kriisin aikana opittua saadaan käyttöön.

Raportin mukaan yhteiskunnan varautuminen on toteutunut pääosin hyvin, mutta parantamisen mahdollisuuksia on ilmennyt.
Hallitus keskustelee tänään ylimääräisessä iltakoulussa raportista.

Velkasuhteen vakautus vaatii seitsemän miljardia euroa

Raportissa katsotaan, että yhteiskunnan tuki ja toiminta koronakriisissä voidaan jakaa kolmeen toisiinsa lomittuneeseen vaiheeseen. Kun epidemia on saatu pysyvästi hallintaan, alkaa jälleenrakennuksen aika, jolloin huolehditaan muun muassa pitkän aikavälin tavoitteista ja palautetaan julkinen talous kestävälle uralle.

Valtiovarainministeriön arvion mukaan velkasuhteen vakauttaminen 2020-luvun aikana vaatisi julkisen talouden vahvistamista seitsemällä miljardilla eurolla.

– Jos velkasuhteen vakauttamista tavoiteltaisiin pelkällä työllisyyden kasvulla, tulisi työllisyystoimien kasvattaa työllisyyttä 240 000 hengellä ilman, että toimet kasvattaisivat julkisia menoja, raportissa sanotaan.

Lue myös: Synkkä koronakevät vaihtui kesäksi: Näin Suomi muuttui yöllä, kun rajoituksia purettiin – ravintolat auki, omia juhlia saa pitää, harrastuspaikat aukeavat...

Työryhmä katsoo, että julkisen talouden kestävyyden turvaaminen oikeudenmukaisella tavalla vaatii suuren määrän rakenteellisia uudistuksia. Julkisen talouden vahvistamisen tarve on kuitenkin niin suuri, että rakenteellisten uudistusten lisäksi tarvitaan suoria sopeutustoimia, kuten menosäästöjä tai veronkorotuksia.

– Mitä vähemmän rakenteellisia uudistuksia pystytään tekemään, sitä suuremmaksi kasvaa suorien sopeutustoimien tarve, raportissa katsotaan.

Jälkihoidossa katse suunnattava erityisesti nuoriin

Jälkihoito- ja jälleenrakennusstrategiassa pitää raportin mukaan huomioida hallitusohjelman tavoite sosiaalisesti, taloudellisesti ja ekologisesti kestävän yhteiskunnan rakentamisesta pitkällä aikavälillä.

– Taloudellisesta näkökulmasta jälkihoitotoimien pitää olla väliaikaisia ja sellaisia, että ne parantavat talouden tuotantopotentiaalia pitkällä aikavälillä, raportissa katsotaan.

Samaan aikaan työryhmän mukaan jälkihoidon on edistettävä ekologisen kestävyyskriisin ratkaisemista ja toimien tulee olla sosiaalisesti oikeudenmukaisia.

Lue myös: MTV seuraa koronatilannetta kotimaassa: Suomessa 6885 vahvistettua tartuntaa – rajoituksien purku alkoi tänään

Raportin mukaan kriisin jälkihoidossa täytyy kiinnittää huomioita erityisesti nuorten työllistymiseen ja hyvinvointiin, sillä talouskriisit iskevät usein ensimmäiseksi nuorten työllisyyteen ja kriisin aikana työmarkkinoille tuleviin.

Myös eri väestöryhmät pitää ottaa jälkihoitovaiheessa huomioon, sillä koronaepidemian vaikutukset eivät kohdistu väestöön tasaisesti.
Työryhmä lisää, että on erityisen tärkeää edistää suomalaisyritysten toimintamahdollisuuksia EU:n sisämarkkinoilla ja globaalisti, sillä Suomi on avoin ja ulkomaan kaupasta riippuvainen talous.

Työryhmän mukaan kasvutavoitteiden rinnalla on arvioitava tarvetta sellaisiin taloutta ja yrityksiä tukeviin toimiin, joiden lähtökohtana on palvelutuotannon säilyttäminen niissä osissa Suomea, joissa se erityisesti on uhattuna.

Lisää aiheesta:

Rehn: Suomen talous yhä taantumassa – "Ruotsin mallia kannattaa tutkia"VM: Suomen julkista taloutta vahvistettava yhdeksällä miljardilla ensi vaalikausina – "Edessä vaikeita aikoja, tarvitaan epämukavia toimenpiteitä"Näin hallitus onnistui talouspolitiikassaan vuonna 2020: Velkaa otettiin 3270 euroa suomalaista kohti – sukupolvea ei menetetty, mutta edessä on huolestuttava näkyVain Latvia ja Kypros täyttävät nyt Suomen matkustusehdot – politiikan superpäivä kertoo tänään, luoko hallitus matkustuskuplanMatti Vanhasen kolumni: Korona, ei mahdoton tehtävä – "Kun hoidamme asiamme oikein, meillä on enemmän parempia työpaikkoja kriisin jälkeen kuin ennen sitä"Raportti julki: Korona jakaa Suomen kohtaaman talouskriisin kolmeen ajanjaksoon – näistä vaikein on vasta edessä
PolitiikkaKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 17:48
    Vihreät

    Vihreät peruisi leikkauksia miljardeilla, tilalle veronkiristyksiä

  • 17:21
    Eduskunta

    Eduskunnassa nähtiin poikkeuksellinen tilanne – "Tervetuloa harjoitukseen"

  • 17:18
    Marinin hallitus

    VTV:n tutkija Marinin hallituksen rahakohusta: "Luvut ovat oikein"

  • 16:18
    Sudet

    Suden kannanhoidollinen metsästys saatetaan sallia jälleen Suomessa: Kymmeniä yksilöitä lopetettaisiin

  • 16:01
    Marinin hallitus

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys