Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hengenvaarallinen ilmiö leviää Itä-Suomen nuorten keskuudessa: Pää kaasua täynnä olevaan sipsipussiin

Kuvituskuvaa.
Kuvituskuvaa.Shutterstock
Julkaistu 13.08.2025 13:55
Toimittajan kuva
Jukka Auramies

jukka.auramies@mtv.fi

@Auramies

Poliisi ilmaisi huolensa itäsuomalaisten nuorten päihdeilmiöstä.

Poliisin mukaan etenkin Joensuun alueella ovat yleistyneet tapaukset, joissa hengitetään deodoranttien ponnekaasuja päihtymistarkoituksessa. Poliisin mukaan nuoret ostavat tai anastavat halpoja deodoranttipulloja, jotka tyhjennetään perunalastupussiin, josta pulloista purkautuneita ponnekaasuja.

Poliisi ja lastensuojeluviranomaiset ovat saaneet tapauksista tietoa kauppakeskusvartijoilta. Lisäksi nuorten jäljiltä on löydetty tyhjiä deodoranttipulloja. 

– Kun vartijat ovat pyrkineet menemään nuorten luokse, ovat he lähteneet karkuun, poliisi kertoo.

Poliisi on tehnyt kauppakeskuksiin myös valvontaiskuja ja tehnyt imppaamassa olleista nuorista ilmoituksia lasten huoltajille sekä lastensuojeluviranomaisille sekä lasten huoltajille. 

Yksittäisiä ilmoituksia imppauksesta on tullut myös joistain muista Itä-Suomen kunnista kesän ja alkusyksyn ajalta, poliisi kertoo.

Poliisi varoittaa, että pahimmassa tapauksessa ponnekaasujen imppaus voi johtaa jopa kuolemaan.  Nuoren kanssa on syytä keskustella asiasta niin kotona kuin kouluissakin. Imppaamisen voi tunnistaa, jos nuorella on selittämätöntä toistuvaa päänsärkyä ja pahoinvointia, ja hänen vaatteensa ja hiuksensa tuoksuvat oudolta.

– Mikäli kaveripiirissä imppaus nousee esille, keskustelkaa ja tutustukaa haittoihin, netistä löytyy runsaasti aiheesta tietoa, poliisi valistaa tiedotteessa.

Lisää aiheesta:

Uusi, jopa kuolemaan johtava ilmiö leviää nuorten keskuudessaPojan epäillään kuolleen imppaukseen Kuopiossa – poliisi tutkii tapaustaYasmine, 14, kuoli koulun vessaan kuivashampoopullon kanssa – lasten vaarallinen trendi huolestuttaa RuotsissaVantaalla kummastellaan maahan kylvettyjä kapseliryppäitä: Huolestuttavia merkkejä hengenvaarallisesta tavastaLasten erikoinen päihtymisilmiö selvisi kaupungilla lojuneiden roskien kautta: Jopa alakouluikäiset näpistelevät ja imppaavat deodoranttia ja kuivashampootaPoliisi varoittaa Kaarinassa hölmöileviä teinejä ja valistaa vanhempia hengenvaarallisesta leikistä – "Vammat ovat pirullisia hoidettavia"
PäihteetJoensuuPoliisiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Päihteet
  • Eilen16:45
    Yhdysvallat

    Hegseth uhkaa huumeliigoja Al-Qaidan kohtalolla – julkaisi videon 14 "narkoterroristin" tuhosta

  • Eilen14:45
    Trumpin Yhdysvallat

    Huumeet vain tekosyy Trumpin Venezuela-hyökkäyksille – tutkija: Todellinen syy öljy

  • Eilen09:32
    Huumeet

    Monen huumekuoleman voisi ehkäistä – "Haluan muistaa hänet hymyilevänä pikkupoikana, joka kalastaa pappan kanssa"

  • 26.10.11:18
    Lahti

    Huumepäissään ajanut kortiton nainen pysäytettiin: Hetkeä myöhemmin kerrostalon ovilasi koki kovia

  • 26.10.06:45
    Kirja-arviot

    Kirja-arvio: Näin kokaiiniparonit tuhosivat Kolumbian jalkapallon