Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsinki laati suunnitelman: Jos koronatilanne pahenee, eri vuosiluokat käyvät koulua vuoroin etänä, vuoroin lähiopetuksessa – nuorimmille vain lähiopetusta

9:35Rehtorit antavat viranomaisille koronakriisin hoidosta tyydyttävän arvosanan – vaadittuja toimenpiteitä pidetään osin epärealistisinaRehtorit antavat viranomaisille koronakriisin hoidosta tyydyttävän arvosanan.
Julkaistu 10.08.2020 19:50

Julia Saario

julia.saario@mtv.fi

Helsingin kaupunginhallitus on päättänyt, että opetusta voidaan totetuttaa poikkeusjärjestelyin koronatilanteen niin vaatiessa.

Poikkeuksellisiin järjestelyihin kuuluisi muun muassa etäyhteyksien ja lähiopetuksen yhdistäminen, jolloin osa luokista voisi työskennellä vuoroin ja lyhytaikaisesti etäopetuksessa.

Kaupunginhallituksen mukaan koronatilanteen vaatiessa vuosiluokkien 4-6 ja 7-10 opetus järjestettäisiin kolmen viikon jaksoissa siten, että osa vuosiluokista olisi viikon etäopetuksessa ja kaksi viikkoa lähiopetuksessa.

Riippuen koulusta, myös 4-5-luokkalaiset pysyivät kokonaan lähiopetuksessa.

Perusopetuslain mukaan, jos opetusta ei tartuntatautilain nojalla annettavan päätöksen johdosta voida järjestää turvallisesti, voidaan opetuksessa siirtyä poikkeuksellisiin järjestelyihin enintään kuukaudeksi kerrallaan. 

Tämä lainmuutos on voimassa vuoden 2020 loppuun saakka, jotta kunnat voisivat arvioida paikallisen tartuntatilanteen mukaan, ovatko poikkeusjärjestelyt tarpeen.

Lisää aiheesta:

Pääkaupunkiseudun koronaryhmä: Sulkutoimia jatkettava vappuviikolle – lähiopetukseen palataan asteittain jo ensi viikolla
Perusopetuksen luokat 4.-9. siirtyvät maanantaista alkaen etäopetukseen Vaasassa
Kannelmäen peruskoulussa 139 altistunut koronalle: osa oppilaista määrättiin etäopetukseen – "Välttämätöntä opetuksen turvaamiseksi"
Näin syksyllä toimitaan, jos lähiopetusta ei voida järjestää – korkeakouluopiskelijoille luvassa poikkeuksellinen muutos opiskeluoikeuteen liittyen
Etäopetukseen voidaan syksyllä siirtyä paikallisesti, mutta pienimmät koululaiset halutaan pitää kouluissa
Peruskoulujen oppilaat palaavat lähiopetukseen erityisjärjestelyin – oppitunteja ulkona ja seurakuntien väistötiloissa
HelsinkiKouluKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Helsinki
  • 05:15
    Liikennerikokset

    Naiskuskin takaa-ajo päättyi kipinämereen ja ilmalentoon Helsingissä – video näyttää dramaattiset hetket

  • Eilen22:21
    Itsenäisyyspäivä

    Sadat lapset juhlivat itsenäisyyttä pääministerin ja KAJ:n kanssa

  • ti15:08
    Sisäilma

    Sisäilma sairastutti kolme Kätilöopiston työntekijää – Tehy vie vahingonkorvausjutun korkeimpaan oikeuteen

  • ti15:03
    Väkivaltarikokset

    27-vuotias vangittiin epäiltynä useista väkivaltarikoksista – miehellä mittava rikoshistoria

  • ti13:58
    Varkaudet

    Ikävä ilmiö joulumarkkinoilla – "Epäillyt käännytetään"